Pogryzienie przez psa – co robić? Kiedy zgłosić się do lekarza?

Marek Szydełko
20.02.2017

Pogryzienie przez psa to bardzo bolesne zdarzenie, które może nieść ze sobą poważne konsekwencje. W niektórych przypadkach stanowi to nawet bezpośrednie zagrożenie życia. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy pies był szczepiony przeciwko wściekliźnie i czy nie choruje na inne choroby groźne dla człowieka. Co należy zrobić po tym, jak nastąpi ugryzienie przez psa?

Najważniejsza zasada – chroń się przed dalszymi obrażeniami

Agresywny pies jest śmiertelnym zagrożeniem dla człowieka, dlatego w momencie ataku nie wolno go dodatkowo drażnić, a tym bardziej przed nim uciekać – wówczas zwierzę będzie kierować się instynktem łowieckim i na pewno zaatakuje ze zdwojoną siłą.

Aby uchronić się przed dalszymi obrażeniami należy położyć się na ziemi w pozycji skulonej i chronić kark rękoma, jednocześnie podciągając kolana do twarzy. Psu będzie bardzo trudno chwycić jakąś część ciała i prawdopodobnie w końcu odpuści.

Gdy nastąpiło pogryzienie

Bliskie spotkanie z agresywnym psem z reguły kończy się ranami szarpanymi i pogryzieniami. Uszkodzenia ciała mogą być bardzo rozległe, dlatego pierwszym, co trzeba zrobić, jest odejście w bezpieczne miejsce i ocenienie sytuacji.

Rada

Jeśli rana po ugryzieniu jest bardzo głęboka, a w najbliższym czasie nie ma możliwości jej przemycia wodą z mydłem, należy pozwolić na wypływ krwi – wystarczy 1-2 minuty. Dzięki temu z organizmu zostanie usuniętych część bakterii i zanieczyszczeń.

Po oczyszczeniu rany wodą utlenioną należy zatamować krwawienie i jak najszybciej zgłosić się do lekarza, najlepiej prosto do szpitala.

Działania w szpitalu

W przypadku pogryzienia przez psa pierwszą czynnością podejmowaną przez lekarza jest ustalenie, czy pacjent był szczepiony przeciwko tężcowi. Jeśli od ostatniego szczepienia minęło więcej niż 5 lat, zawsze podaje się szczepionkę profilaktycznie. Następnie koniecznie jest wdrożenie profilaktyki przeciwko wściekliźnie. Jeśli ugryzienie jest głębokie, bezwzględnie podaje się szczepionkę i surowicę lub swoistą immunoglobulinę.

W przypadku lekkiego zadrapania i oślinienia rany, lekarz może podjąć decyzję o obserwacji pacjenta i psa (o ile uda się go znaleźć). Jeśli po 15 dniach i zwierzęcia nie wystąpią objawy wścieklizny, można odstąpić od podawania szczepionki i surowicy człowiekowi. W przeciwnym razie zostaje wdrożony normalny cykl profilaktyczny.

Pamiętaj

Właściciel psa ma obowiązek okazania książeczki szczepień, która mogłaby potwierdzić, że zwierzę było szczepione przeciwko wściekliźnie. To oszczędzi cierpień pogryzionemu.

Pogryzienie przez psa niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych – ból, długą rehabilitację oraz uraz psychiczny, który najczęściej zostaje na całe życie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie