Porozumienie ze słowackimi ratownikami

Antoni Kwapisz
21.05.2015

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu podpisała porozumienie o wzajemnej współpracy w zakresie ratownictwa górniczego z Główną Stacją Ratownictwa Górniczego S.A. w Republice Słowackiej. – Nie będzie to tylko współpraca na papierze. Wierzę, że nabierze realnego kształtu – powiedział Stanislav Paulik, dyrektor słowackiej Stacji podczas podpisywania porozumienia.
 
              Jako główne zadania współpracy strony uznały wymianę informacji na temat organizacji służb ratowniczych w poszczególnych krajach, jak i wymianę informacji na temat: akcji ratowniczych, metod i zasad szkolenia ratowniczego, wyposażenia technicznego służb ratowniczych, wymianę informacji na temat metod i zasad prowadzenia działań ratowniczych.
Strony uznały także prezentację nowych rozwiązań technicznych i nowych technologii wykonywania prac ratowniczych oraz opracowanie zasad wspólnego udziału w akcjach ratowniczych służb ratowniczych. Ustaliły także, że w razie konieczności, będą udzielały sobie wzajemnej pomocy przy prowadzeniu akcji ratowniczych. Wysyłanie ekip ratowniczych odbędzie się po uzyskaniu akceptacji organów zwierzchnich stron porozumienia w obu krajach, z uwzględnieniem regulacji prawnych obowiązujących na Słowacji i w Polsce.  Sygnatariusze przewidują także możliwość okresowej wzajemnej wymiany grup specjalistów w celu zapoznania się z działalnością służb ratownictwa górniczego w obu krajach , po dokonaniu uprzednich niezbędnych uzgodnień.
        Jest to już czwarte porozumienie o wzajemnej współpracy podpisane przez Centralną Stację Ratownictwa Górniczego S.A. w  Bytomiu. W marcu br. Stacja podpisała porozumienie o wzajemnej współpracy w zakresie ratownictwa górniczego z OKD Główną Stacją Ratownictwa Górniczego S.A. w Republice Czeskiej. Strony porozumienia przewidują  także możliwość okresowej wymiany grupy specjalistów w celu zapoznania się z działalnością służb ratownictwa górniczego w obu krajach. Jako główne zadania strony uznały również
wymianę informacji na temat organizacji służb ratowniczych w poszczególnych krajach, akcji ratowniczych, metod i zasad szkolenia ratowniczego, wyposażenia technicznego służb ratowniczych, metod i zasad prowadzenia działań ratowniczych, prezentacji nowych rozwiązań technicznych i nowych technologii wykonywania prac ratowniczych oraz opracowywania zasad wspólnego udziału w akcjach ratowniczych służb ratowniczych. Współpraca pomiędzy stronami ma służyć także podniesieniu kwalifikacji i ratowniczej gotowości do wzajemnej lub wspólnej pomocy. 

          Z końcem ubiegłego roku CSRG S.A. podpisała porozumienie o wzajemnej współpracy z  Centralnym Paramilitarnym Zawodowym Sztabem Ratownictwa Górniczego z Kazachstanu oraz Państwowym Centralnym Sztabem Paramilitarnych Służb Ratownictwa Górniczego na Ukrainie (Donieck).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie