Preparaty na kaszel

Mariusz Siwko
02.02.2016

Kaszel, który jest pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem przeziębienia, grypy, infekcji wirusowej lub bakteryjnej zarówno górnych jak i dolnych dróg oddechowych, stanowi odruch obronny ludzkiego organizmu. Kaszel, szczególnie wilgotny, pełni niezwykle istotną rolę w procesie regeneracji osłabionego chorobą organizmu, ponieważ pozwala oczyścić drogi oddechowe z zalegającego w oskrzelach i płucach śluzu oraz drobnoustrojów odpowiedzialnych za stan zapalny.

Kaszel objawem infekcji lub alergii

Główną przyczyną pojawienia się kaszlu są nie tylko różnorodne infekcje takie jak chociażby zapalenie gardła, zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli oraz płuc, ale również alergie, regularne palenie papierosów, nadmierny wysiłek fizyczny. Z tego powodu wyróżniamy kaszel wilgotny, suchy lub alergiczny. Może pojawić się on w różnych etapach rozwoju choroby: na początku, w trakcie jej trwania, a nawet kilka dni po zakończeniu leczenia i przyjmowania odpowiednich preparatów. Zarówno kaszel mokry, suchy jak i alergiczny znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, zaś szczególnie uciążliwy bywa w nocy, kiedy gwałtownie nasila się, wybudzając ze snu i utrudniając naturalne oddychanie.

Walka z kaszlem

W pierwszej fazie choroby czy infekcji większość osób ignoruje kaszel. Dopiero, gdy pojawia się gorączka, ból mięśni, znużenie, zmęczenie, złe samopoczucie sięgamy po domowe sposoby takie jak: mleko z miodem i czosnkiem, płukanie gardła solą, korzystanie z maści rozgrzewających, stosowanie inhalacji oraz wiele innych. Niestety zdarza się, że domowe sposoby nie są w pełni skuteczne, dlatego w takiej sytuacji warto sięgnąć po odpowiednie preparaty przeciwkaszlowe, mające na celu złagodzenie kaszlu oraz bólu gardła. Na rynku dostępne są obecnie różnorodne środki w postaci syropów, aerozolu czy tradycyjnych tabletek przeciwkaszlowych, które można kupić bez konieczności wizyty u lekarza oraz posiadania recepty z jego pieczątką. Zanim jednak chory sięgnie po syrop lub tabletki przeciwkaszlowe, powinien przede wszystkim określić rodzaj kaszlu, co może jednak stanowić nie lada wyzwanie. Wybór nieodpowiedniego preparatu może prowadzić bowiem do nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych powikłań, przyspieszyć rozwój infekcji czy nasilić dotychczasowe objawy.

Tabletki przeciwkaszlowe – najlepsze!

Obecnie ogromną popularnością i zainteresowaniem wśród osób, zmagających z kaszlem mokrym lub wilgotnym, pojawiającym się w związku ze stanem zapalnym bądź infekcją, cieszą się tradycyjne tabletki przeciwkaszlowe. Powodem tego stanu rzeczy jest dosyć wysoka skuteczność ich działania. Tabletki przeciwkaszlowe rozrzedzają bowiem wydzielinę, ułatwiają jej transport i odkrztuszanie, dzięki czemu przyspieszają proces wyeliminowania z organizmów zbędnych substancji, bakterii oraz wirusów ukrytych w gęstym, lepkim śluzie. Skuteczne oczyszczenie dolnych i górnych dróg oddechowych za pośrednictwem tabletek przeciwkaszlowych, dostępnych w każdej aptece bez recepty w przystępnej dla każdego cenie sprawia, że osoby chore mogą uniknąć poważnych stanów zapalnych takich jak zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Zdecydowana większość preparatów dostępna jest w niewielkim, wygodnym opakowaniu, ułatwiającym prawidłowe ich dawkowanie.

Artykuł sponsorowany.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie