Profilaktyka raka jelita grubego

Jerzy Biernacki
24.04.2017

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów w naszym kraju, szczególnie wśród mężczyzn. Niestety ogromna część przypadków tego nowotworu kończy się przedwczesną śmiercią. Przyczyna jest zawsze ta sama – zbyt późne wykrycie choroby. Rak jelita grubego jest jednym z tych nowotworów, któremu można przeciwdziałać i skutecznie go leczyć. Przeczytaj, na czym polega profilaktyka.

Najważniejsza dieta

Na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego niebagatelny wpływ ma właśnie dieta. Jedzenie tłustych potraw, ograniczone spożycie produktów roślinnych i bogatych w błonnik – to podstawowe czynniki ryzyka. Dieta powinna być zbilansowana i zawierać duże ilości produktów dostarczających organizmowi włókien pokarmowych (czyli błonnika) oraz przeciwutleniaczy.

W diecie osób zagrożonych rozwojem raka jelita grubego nie powinny znajdować się produkty zaliczane do tzw. zapychających, czyli m.in. kakao, czekolada czy kawa. Należy natomiast spożywać duże ilości owoców i pić dużo wody mineralnej. Chodzi o to, aby jelita miały optymalne warunki do pracy, co uchroni je przed rozwojem polipów – nazywanych przedsionkiem nowotworu jelita grubego.

Ważne!

Poza dieta bardzo istotne jest także prowadzenie aktywnego trybu życia, czyli uprawianie jakiegoś sportu.

Uwaga na leki

Przyjmowanie różnego rodzaju leków dostępnych bez recepty może mieć fatalny wpływ na kondycję jelit, w tym jelita grubego. Wiele osób to bagatelizuje i każdy ból głowy próbuje „leczyć” ibuprofenem czy naproksenem. Badania wykazały, że regularne przyjmowanie tych środków (a także aspiryny) zwiększa ryzyko rozwoju polipów jelitowych aż o 20-50%! Pod tym względem znacznie bezpieczniejszy jest jednak paracetamol.

Badania profilaktyczne

Unikanie badań jest głównym powodem, dla którego rak jelita grubego zabija tak wielu Polaków. Tymczasem wczesne wykrycie nowotworu daje niemal gwarancję pełnego wyleczenia. Osoby znajdujące się w grupie wiekowej objętej programem profilaktyki (po 50. roku życia) powinny raz do roku przechodzić badanie palcem przez odbytnicę oraz test na krew utajoną w kale.

Osoby po 40. roku życia, które są obciążone genetycznie (w rodzinie były przypadki raka jelita grubego) automatycznie znajdują się w grupie ponadprzeciętnego ryzyka zachorowania na ten nowotwór. Powinny więc zostać objęte programem badań przesiewowych obejmujących kolonoskopię oraz testy na krew utajoną w kale.

Z rakiem jelita grubego można wygrać, ale wymaga to wykrycia choroby na wczesnym etapie. Dlatego tak ważne jest regularne poddawanie się badaniom, co szczególnie dotyczy osób obciążonych genetycznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie