Przeczytaj, zanim sięgniesz po suplement diety

Mariusz Siwko
08.02.2018

Suplementy diety przynoszą producentom krociowe zyski. Polacy łykają tabletki garściami, bo wierzą w obietnice składane w reklamach i chcą szybko rozwiązać swoje problemy zdrowotne. Jeśli Ty także wybierasz się do apteki po „cudowny środek”, mający zagwarantować Ci lepsze samopoczucie i odporność, poczekaj. Najpierw przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się , od czego należy zacząć.

Najpierw badania

Co spowodowało Twoją decyzję o rozpoczęciu przyjmowania suplementu? Źle się czujesz? Masz gorszą formę? Nie możesz się na niczym skupić? Przyczyny tych dolegliwości mogą być bardzo różne. Dlatego pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest zlecenie badań krwi i moczu. Na ich podstawie lekarz określi, czy cokolwiek Ci dolega.

Być może gorsze samopoczucie jest spowodowane tylko osłabieniem organizmu, stresem lub sezonowym przesileniem? Wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zmiana diety i uprawianie sportu. Sięgnięcie po suplementy zawsze powinno być ostatecznością.

Dobór suplementu

Jeśli Twoje problemy zdrowotne mają potwierdzenie w wynikach badań i np. masz niedobory żelaza czy magnezu, to rzeczywiście może zapaść decyzja o rozpoczęciu terapii suplementami. Lekarz zaleci to w sytuacji, gdy niedobory witamin lub minerałów są znaczne i nie da się ich szybko uzupełnić np. jedzeniem warzyw czy owoców.

Nigdy jednak nie wybieraj suplementu na własną rękę, szczególnie na podstawie rekomendacji w reklamie. Pamiętaj, że środki te mogą znacznie różnić się składem, a co za tym idzie mieć zupełnie inne działanie (i efekty uboczne). To lekarz powinien wskazać najlepszy suplement dla Ciebie.

Epizod, a nie norma

Nawet jeśli zaczniesz przyjmować suplement, bo takie było zalecenie lekarza, nie traktuj tego w kategorii rozwiązania problemu. Po suplementy należy sięgać okazjonalnie – najważniejsze jest natomiast ustalenie przyczyny niedoboru jakichś składników mineralnych w organizmie.

Gdy już ją poznasz, postaraj się wprowadzić zmiany w swoim życiu. Przejdź na zdrową dietę, zacznij się ruszać, w miarę możliwości ogranicz stres, wysypiaj się. Po suplementy sięgaj tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy naprawdę nie ma innej możliwości zbilansowania gospodarki mineralnej i witaminowej organizmu.

Czy suplementy diety są złe? Oczywiście, że nie. Problemem jest natomiast polityka marketingowa producentów, która zakłada wmawianie społeczeństwu, że połknięcie tabletki jest remedium na wszystkie dolegliwości. Dlatego pamiętaj, aby nigdy nie sięgać po żadne środki tylko na podstawie reklamy. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie