Rak żołądka – jeden z najbardziej złośliwych nowotworów

Mateusz Nowak
17.10.2016

Współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z diagnozowaniem i leczeniem różnych typów nowotworów. Niestety wobec niektórych z nich pozostaje bezsilna. Przykładem jest rak żołądka. To jeden z najbardziej złośliwych typów nowotworów. Atakuje około 5 tysięcy Polaków rocznie, z których co trzeci Polak i co piąta Polka przegrywa walkę z chorobą. Największym problemem okazuje się bardzo późne zdiagnozowanie nowotworu, który latami może nie dawać żadnych klasycznych objawów.

Typy raka żołądka

Najczęstszą postacią raka żołądka jest tzw. gruczolakorak, który powstaje z komórek nabłonka gruczołowego żołądka. W zaledwie 5% przypadków nowotwór ma postać chłoniaka, mięsaka, rakowiaka lub guza stromalnego. Raka żołądka dzieli się na 2 typy:

  • Jelitowy – częściej dotyka mężczyzn i daje znacznie lepsze rokowania.
  • Rozlany – częściej atakuje kobiety, szczególnie młode. Nowotwór rozwija się w części żołądka bliżej przełyku. Rokowania są gorsze.

Rozpoznanie raka żołądka tylko na podstawie badań krwi, prześwietlenia czy badania USG jest praktycznie niemożliwe. Niezbędne jest wykonanie gastroskopii i pobranie wycinka żołądka. Niestety ten typ nowotworu nie daje wczesnych objawów, dlatego pacjent może latami nie zdawać sobie sprawy, że w jego organizmie rozwija się choroba. Z reguły trafia więc do lekarza bardzo późno, gdy skuteczne leczenie jest niezwykle utrudnione.

Objawy raka żołądka

Objawy, jak wspomnieliśmy, nie są zbyt czytelne i rzadko wskazują właśnie na nowotwór. Pacjent najczęściej uskarża się na zwykle dolegliwości żołądkowe, a więc:

  • Nudności
  • Bóle brzucha
  • Wzdęcia
  • Utrata apetytu
  • Wymioty
  • Spadek masy ciała
  • Krew w stolcu
  • Krew w wymiocinach

Objawy nasilają się wraz z rozwojem choroby. Gdy stają się już bardzo dokuczliwe i pacjent trafia na gastroskopię, nowotwór zwykle znajduje się w zaawansowanej fazie. Wówczas zapada decyzja co do dalszego leczenia.

Leczenie raka żołądka

Jedyną skuteczną metodą walki z nowotworem jest całkowita lub znaczna resekcja żołądka. Po usunięciu tego narządu pacjent może w miarę normalnie funkcjonować, jeść i żyć bez wyraźnych dolegliwości. Niestety w bardzo zaawansowanych przypadkach usunięcie żołądka jest niemożliwe.

Wówczas pacjent zostaje objęty chemioterapią. Rak żołądka jest jednak dość odporny na chemię, dlatego – jeśli jest to możliwe – dodatkowo stosuje się radioterapię. Celem jest albo zmniejszenie guza do stopnia umożliwiającego przeprowadzenie operacji, albo zmniejszenie dolegliwości bólowych i poprawa komfortu życia pacjenta.

W zaawansowanych przypadkach choroby rokowania są złe. Jeśli nie ma możliwości usunięcia nowotworu, pojawiają się przerzuty do otrzewnej i do innych narządów (najczęściej jelit i wątroby), stosuje się jedynie leczenie paliatywne. Pacjent może przeżyć od 3 do 6 miesięcy, ale to także zależy od siły woli i nastawienia do dalszej walki z chorobą.

Rak żołądka to wyjątkowo podstępny nowotwór. Późna diagnoza często uniemożliwia skuteczne leczenie. Nawet po całkowitej resekcji żołądka mogą wystąpić nawroty na innych narządach. Nie ma niestety żadnej profilaktyki tego typu raka. Należy również pamiętać, że choroba ma charakter dziedziczny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie