Relanium – cudowny sposób na ukojenie nerwów?

Maciej Piwowski
15.09.2017

Coraz więcej Polaków cierpi na okresowe i przewlekłe problemy psychiczne. Wpływ na to ma rosnący poziom stresu, ogromne tempo życia, życiowe zawody i stawianie przed sobą zbyt dużych wymagań. Nic dziwnego, że czołowe pozycje wśród najlepiej sprzedających się farmaceutyków zajmują środki uspokajające bez recepty oraz psychotropy. Od lat jedną z najpopularniejszych substancji jest relanium. Czy to rzeczywiście prosty i szybki sposób na pozbycie się problemów nerwowych? Jakie mogą być skutki uboczne zażywania relanium?

Czym jest relanium?

Relanium to bardzo popularny lek o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i rozluźniającym. Jest często stosowany przez osoby mające problemy z zasypianiem. Podawany dożylnie ma zastosowanie w przeciwdziałaniu atakom padaczki.

U niektórych pacjentów relanium sprawdza się w terapii leczenia uzależnienia od alkoholu. Takie działanie relanium jest spowodowane zawartą w nim substancją czynną – diazepamem, który jest lekiem psychotropowym i przepisuje się go wyłącznie na receptę.

Relanium działa na układ nerwowy i zwiększa aktywność GABA – kwasu aminomasłowego będącego przekaźnikiem hamującym układ mózgu. Diazepam zmniejsza aktywność neuronów odpowiadających za powstawanie lęków oraz wywołujących agresywne zachowania u człowieka.

Warto wiedzieć

Relanium bywa stosowane w sporcie zawodowym – zawodnicy przyjmują ten środek w celu zmniejszenia napięcia i poziomu stresu. Z kolei sportowcy sięgający po doping anaboliczny zażywają relanium, aby zmniejszyć skutki uboczne dopingu oraz móc łatwiej kontrolować agresję.

Czy przyjmowanie relanium jest bezpieczne?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że relanium to silny lek psychotropowy. Z tego też powodu funkcjonuje on w mowie potocznej. Często udzielamy komuś zdenerwowanemu rady w stylu „weź relanium”, tym samym trywializując działanie tego środka.

Zażywanie relanium może się odbywać wyłącznie pod kontrolą lekarza, który dobiera odpowiednią dawkę i przepisuje receptę na lek. Środka nie mogą przyjmować kobiety w ciąży i w okresie laktacji, ponieważ mógłby on przedostać się do organizmu dziecka.

Klasycznymi efektami ubocznymi przyjmowania relanium są: senność, ciągłe zmęczenie, zaburzenia mowy, drżenie rąk, zdarzają się także halucynacje, nierówna praca serca, bóle stawów, światłowstręt, zmniejszenie libido czy wymioty.

Uzależnienie

Relanium budzi ogromne kontrowersje w świecie medycznym. Nie jest bowiem tajemnicą, że ten lek ma silne działanie uzależniające. Diazepam początkowo pomaga i przywraca równowagę psychiczną pacjenta, jednak jeśli bazuje się na samej farmakoterapii, to z czasem potrzebne jest zwiększenie dawki. Koło się zamyka.

Pojawia się zespół odstawienia, którego objawy to: pocenie się, poczucie bezsilności, nerwowość, niemożliwość skupienia się, drżenie rąk. Na świecie mnożą się przypadki osób uzależnionych od relanium, które muszą przejść terapię odwykową.

Dlatego relanium nie może być traktowane jako cudowny środek na wszystkie problemy. Zażywanie leku musi być skonsultowane z lekarzem i odbywać się pod jego ścisłą kontrolą.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie