Reumatyzm – podstępna choroba, z którą bardo trudno jest walczyć

Mariusz Siwko
15.03.2016

Reumatyzm to tak naprawdę zespół wielu (około 100) przeróżnych schorzeń dotykających układ kostno-stawowy człowieka oraz narządy ruchu. Szacuje się, że na tę chorobę cierpi ponad 5 milionów Polaków, w większości są to kobiety. Przyczyny reumatyzmu bywają różne – czasami jest to naturalny efekt starzenia, czasami skutek np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy zaburzeń metabolicznych. Bez względu na źródło problemu leczenie reumatyzmu jest trudne.

Reumatyzm – skąd się bierze?

Za wystąpienie reumatyzmu odpowiedzialnych jest sporo czynników. Przede wszystkim ostry ból stawów i tkanek bierze się z powstawania w organizmie tzw. mediatorów zapalenia, czyli substancji produkowanych i uwalnianych przez leukocyty, płytki krwi, makrofagi i komórki tuczne. Owe substancje to głównie prostaglandyna i histamina.

Reumatyzm najczęściej dotyka osoby w starszym wieku, u których produkcja wspomnianych mediatorów zapalenia może być procesem zupełnie naturalnym. Problem pojawia się jednak także u ludzi młodych, szczególnie przechodzących inne choroby układu kostno-stawowego, jak wspomniane już reumatoidalne zapalenie stawów.

Czy dotknie Cię reumatyzm?

Na to, czy padniemy ofiarą reumatyzmu wpływ mają uwarunkowania genetyczne, jednak nie tylko. Okazuje się, że kapitalne znaczenie ma tutaj nasza dbałość o własny organizm. Pamiętacie z pewnością, jak w dzieciństwie mama zabraniała siadania na betonowych schodach i ostrzegała przed „złapaniem wilka”. Miała rację. Nasze zachowania przez całe życie mogą mieć ogromny wpływ na to, czy znajdziemy się w grupie osób zagrożonych reumatyzmem.

Unikanie przeciągów, właściwe ubieranie się w zależności od pogody, szybkie dławienie przeziębienia, prawidłowa dieta bogata w wapń, a także regularne i intensywne uprawianie sportu – to wszystko w naturalny sposób chroni nas przed późniejszymi problemami z układem kostno-stawowym.

Objawy reumatyzmu

Trudno je przeoczyć. W reumatyzmie towarzyszy nam bowiem bardzo silny ból stawów, który z czasem staje się nie do zniesienia. Nie pomagają wówczas środki przeciwbólowe. Jeśli ten stan się przedłuża, chory może zacząć cierpieć na inne choroby, w tym wpaść w stany depresyjne.

Kolejnym etapem nieleczonego reumatyzmu są pojawiające się zwyrodnienia stawów, trudności z wyprostowaniem palców, chodzeniem, generalnie z jakąkolwiek aktywnością. To już wyraźny znak,  że choroba postępuje i wymaga leczenia.

Leczenie reumatyzmu

Generalnie im szybciej je podejmiemy, tym większa jest szansa na w miarę normalne życie. Po zdiagnozowaniu reumatyzmu chory musi zostać poddany kompleksowej terapii, opartej na leczeniu farmakologicznym i rehabilitacji. Środki farmaceutyczne mają przede wszystkim zapobiegać dalszej produkcji mediatorów zapalenia. Ćwiczenia natomiast skupiają się na jeszcze większym zniekształcaniu stawów – celowo, ponieważ dzięki temu chory odczuwa mniejszy ból. Ruch jest bezwzględnie konieczny.

W walce z bolesnymi skutkami reumatyzmu pomocne są też masaże i okłady z ciepłych koców. Osoba chora musi cały czas dbać o to, aby nie wystawiać się na silny wiatr, unikać chłodnych pomieszczeń, absolutnie nie korzystać z klimatyzacji i nie przebywać stale w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności.

Kompleksowe leczenie i rehabilitacja pozwalają na w miarę normalne życie. Jeśli mimo to ból nadal doskwiera choremu, lekarz może przepisać niesteroidowe środki przeciwzapalne.

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie