Ruch, czyli ważny element profilaktyki chorób serca

Marek Szydełko
18.10.2021

Choroby serca wciąż są głównymi przyczynami śmierci wśród Polaków. Co prawda liczne akcje społeczne zwiększyły naszą świadomość w zakresie zagrożenia zawałem czy miażdżycą, ale wciąż mnóstwo osób lekceważy podstawowe zalecenia profilaktyczne. Kluczowym elementem ograniczania ryzyka chorób serca jest dbanie o ruch – siedzący tryb życia sprzyja otyłości, a stąd już tylko krok do poważnych problemów z najważniejszym mięśniem ludzkiego organizmu. Jakie formy ruchu są szczególnie zalecane w ramach profilaktyki chorób serca? Sprawdź to w naszym poradniku.

Ćwiczenia aerobowe

To podstawa w przypadku chęci nie tylko ograniczenia ryzyka chorób serca, ale też wzmocnienia tego mięśnia oraz poprawienia ogólnej kondycji organizmu. Ćwiczenia aerobowe można wykonywać zarówno w klubie fitness, jak i we własnym domu – dobrym przykładem będzie tutaj wchodzenie po schodach. Taki trening, przeprowadzany regularnie, stanowi doskonały element profilaktyki chorób serca, zwłaszcza dla osób znajdujących się w grupie ryzyka (nadwaga, otyłość, palenie papierosów, obciążenie genetyczne).

Pływanie

Powszechnie rekomendowany sport, także dla osób zagrożonych chorobami serca. Pływanie doskonale rozwija wszystkie partie mięśniowe, a przy tym jest sportem wysokotlenowym – nawet jeśli uprawiamy je czysto rekreacyjnie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pływanie może uprawiać właściwie każdy, nawet osoby mające problemy z kręgosłupem czy znaczną nadwagę.

Jazda na rowerze

Kolejny sport doskonale dotleniający organizm oraz zwiększający tętno, co ma pozytywny wpływ na pracę serca. Jazda na rowerze jest również bardzo przyjemna, a także mniej wymagająca kondycyjnie w porównaniu z na przykład bieganiem – stąd ten sport jest dostępny dla znacznie większej grupy osób.

Spacery

Wiele osób nie uznaje tego za sport, tymczasem spacerowanie jest rewelacyjną formą aktywności właśnie dla sercowców. Codzienne spacery po kilka kilometrów mają zbawienny wpływ na kondycję serca oraz całego organizmu. Mogą wspomóc walkę z nadwagą, świetnie wpływają również na psychikę.

Osobom, które nie narzekają na żadne kontuzje i mogą sobie pozwolić na większy wysiłek fizyczny, zalecamy uprawianie bardziej zaawansowanej formy spacerów, czyli nordic walking.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie