Rumień zakaźny: co to za choroba? Czy jest groźna?

Krzysztof Jagielski
28.09.2020

Rumień zakaźny to, jak sama nazwa wskazuje, choroba zakaźna, a więc można się nią zarazić od innej osoby. Wywołuje ją parwowirus B19 przenoszony drogą kropelkową. Wystarczy więc, że znajdziemy się w zasięgu aerozolu wydalanego przez nosiciela, aby z dużym prawdopodobieństwem doszło do zakażenia. Choroba zdecydowanie najczęściej pojawia się u dzieci, jednak mogą na nią zapaść również osoby dorosłe. Co warto wiedzieć o rumieniu zakaźnym? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest rumień zakaźny?

Jest to choroba wirusowa, której charakterystycznym objawem jest wystąpienie wysypki na policzkach, rękach, nogach, rzadziej na innych fragmentach ciała. Początkowo chory czuje się tak, jakby miał grypę – przed pojawieniem się wysypki silnie zakaża.

Warto wiedzieć

Znakiem rozpoznawczym choroby jest wysypka na buzi przypominająca kształtem motyla.

Do tego pojawia się silne swędzenie skóry. Bardzo typowe dla choroby jest również to, że wysypka omija tułów oraz błony śluzowe. Zmiany skórne mogą utrzymywać się do 2 tygodni i nasilać pod wpływem temperatury.

W przypadku dzieci rumień zakaźny bardzo często przechodzi bezobjawowo. Maluchy nie uskarżają się na żadne dolegliwości, a o zakażeniu świadczy wyłącznie dziwna wysypka. Zupełnie inaczej wygląda to u osób dorosłych, u których choroba zwykle ma ciężki przebieg. Mogą jej towarzyszyć wysoka gorączka, chroniczne zmęczenie oraz obrzęk stawów i wrażenie ogólnego rozbicia.

Szczególnie zagrożoną grupą pacjentów są kobiety w ciąży. W około 5% przypadków dochodzi do transmisji patogenu na płód, co może się niestety skończyć poronieniem. Dlatego ciężarne pacjentki, które podejrzewają, że mogły zarazić się rumieniem zakaźnym, powinny pilnie zgłosić się do ginekologa.

Leczenie choroby

Rumień zakaźny jest chorobą, która „sama przechodzi” i nie wymaga szczególnej procedury leczenia. Po potwierdzeniu, że doszło do zakażenia (na podstawie wyników badań krwi) pacjentowi zaleca się jedynie przyjmowanie środków łagodzących objawy, w tym leków przeciwgorączkowych oraz ewentualnie maści niwelujących uczucie swędzenia. Na tę chorobę nie opracowano żadnej skutecznej szczepionki. Pocieszające jest natomiast to, że już jednokrotne przebycie rumienia zakaźnego daje odporność na parwowirusa B19 na całe życie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie