Rwa kulszowa – gdy ból w odcinku lędźwiowym jest nie do wytrzymania

Antoni Kwapisz
03.10.2016

Rwa kulszowa to jedna z najbardziej bolesnych dolegliwości, jakie mogą pojawić się w okolicach odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Dopada nagle, nie daje wcześniejszych objawów i zwykle wyklucza chorego z normalnej aktywności na wiele dni. Leczenie rwy kulszowej jest trudne, nie zawsze przynosi długotrwałe rezultaty.

Czym jest rwa kulszowa?

Rwą kulszową nazywamy uczucie bardzo ostrego bólu w dolnym odcinku kręgosłupa, który może promieniować do tylnej części uda, pośladków, a nawet palców u stopy. Rwa zwykle atakuje jedną stronę ciała. Jej objaw jest bardzo charakterystyczny. Chory nie może wstać z łóżka, podnieść się z krzesła, wykonać skłonu. Próby „rozchodzenia” bólu nie przynoszą żadnego rezultatu, a mogą skończyć się nawet zastygnięciem w jednej pozycji bez możliwości zrobienia kroku.

Co powoduje rwę kulszową?

Rwa kulszowa ma związek z uciskiem na korzeń nerwu, dokładnie w miejscu jego ujścia z kanału kręgosłupa. Na nerw może uciskać np. przesunięty dysk czy staw międzykręgowy. Bardzo często dochodzi wówczas do gwałtownego napięcia mięśni przykręgosłupowych, co wzmaga objawy bólowe.

Rwę kulszową może wywołać praktycznie każdy mikrouraz w obrębie dolnego odcinka kręgosłupa. Wystarczy gwałtownie dźwignąć jakiś ciężar (choćby torbę z zakupami), spać w złej pozycji, przeciążyć kręgosłup długim siedzeniem przy biurku czy przeforsować się podczas uprawiania sportu. Chorobę bardzo często powoduje też podjęcie nagłej aktywności fizycznej przez osobę, która wcześniej prowadziła siedzący tryb życia.

Jak przebiega leczenie?

Jeśli chory podejrzewa rwę kulszową, to powinien szybko zgłosić się do lekarza. Ten przepisze środki przeciwbólowe i przeciwzapalne – jeśli ból nie jest zbyt silny może wystarczyć przyjmowanie ibuprofenu i miejscowe znieczulanie się specjalną maścią.

Bywa jednak, że dolegliwości są nie do zniesienia. Wówczas choremu przepisuje się zastrzyki ze środkami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Zastrzyk wykonuje pielęgniarka, która może przychodzić do domu pacjenta (gdy dolegliwości ustępują pacjent sam fatyguje się do przychodni).

Pamiętaj

W trakcie leczenia chory nie może się forsować. Wskazane jest leżenie lub siedzenie w pozycji, która niweluje ból. Rwa kulszowa jest podstawą do wypisania zwolnienia lekarskiego z pracy.

Objawy zwykle ustępują po około 2 tygodniach, jednak rwa kulszowa niestety ma tendencję do nawracania. Dlatego ważne jest, aby uważać na kręgosłup, nie forsować się, zmienić swoje codzienne nawyki, zacząć uprawianie sportu (wskazany jest basen) i codziennie się gimnastykować. Pomocne mogą też okazać się fachowe masaże rozluźniające mięśnie przykręgosłupowe.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie