Skomplikowany problem - pokrzywka idiopatyczna

Krzysztof Jagielski
24.02.2016

Pokrzywka to choroba bardzo uciążliwa, która znacząco obniża jakość i komfort życia. Może pojawić się raz i już nigdy nie wrócić albo ciągnąć się całymi latami. Jest jedną z najczęściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że dotyczy około 20% populacji. Jedną z najcięższych i najbardziej problematycznych odmian choroby jest pokrzywka idiopatyczna, która pojawia się zupełnie spontanicznie. Jej przebieg może być ostry lub przewlekły. Cechuje ją niemożność wykrycia czynnika sprawczego i mechanizmu rozwoju choroby. Pokrzywka idiopatyczna znacznie częściej pojawia się u kobiet, niż u mężczyzn. Rzadko występuje u dzieci, choć zdarzają się przypadki zachorowania również wśród najmłodszych.

Pokrzywka idiopatyczna - objawy

Pokrzywka idiopatyczna charakteryzuje się występowaniem bąbli, które objawiają się obrzękiem skóry i mają delikatnie różowe zabarwienie. Bąble mogą być różnej wielkości (od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów), ale łączy je jedno - wszystkie układają się symetrycznie na skórze. Bardzo często pokrzywce idiopatycznej towarzyszy silny (niekiedy nie do wytrzymania) świąd. U większości chorych pojawia się on wieczorową porą i w nocy, przez co utrudnia zasypianie i tym samym potęguje uczucie zmęczenia.  

Charakterystyczne dla tego typu pokrzywki jest to, że dokuczliwe objawy pojawiają się na skórze nagle i niespodziewanie, a w przypadku ostrej postaci - równie szybko znikają (do 24 godzin). Zazwyczaj nie pozostawiając przy tym żadnych śladów. Ale uwaga! Bąble towarzyszące pokrzywce idiopatycznej ustępując z jednego miejsca, mogą pojawić się w innym. U ponad 50% pacjentów obserwuje się sam bąbel pokrzywkowy, rzadziej obrzęk naczynioruchowy albo oba wykwity równocześnie (u około 45%).

Ostra postać pokrzywki idiopatycznej trwa do 6 tygodni. Pokrzywka przewlekła trwa znacznie dłużej. Zazwyczaj jest to okres dłuższy niż 6 tygodni.

Pokrzywka idiopatyczna - leczenie

U chorych z pokrzywką idiopatyczną niemożliwe jest leczenie przyczynowe, dlatego też stosuje się terapię objawową. Skutecznym rozwiązaniem są leki przeciwhistaminowe, które hamują działanie histaminy - substancji wywołującej dokuczliwe objawy alergiczne. Obecnie numerem jeden wśród leków na alergię jest Claritine Allergy. Lek działa przez 24 godziny na dobę, nie powodując przy tym żadnych skutków ubocznych oraz uczucia senności. Skutecznie łagodzi objawy alergiczne, jak chociażby zaczerwienienie i uporczywy świąd skóry i tym samym przynosi pożądaną ulgę.

Mimo, że dokładne przyczyny pojawienia się pokrzywki idiopatycznej nie są do końca znane, przypuszcza się, że u jej podstaw mogą leżeć czynniki emocjonalne. Stąd też u niektórych osób, leczenie rozszerza się o leki uspokajające, które mają zminimalizować skutki stresu, a także postępowanie terapeutyczne, w którym należy unikać znanych czynników prowokujących wysiewy bąbli, dążyć do unikania stresu, przegrzania organizmu, spożywania alkoholu.

Ulgę w pokrzywce idiopatycznej przynosi przykładanie do chorej skóry kostek lodu. Pomocne są również okłady z zimnej wody oraz soku z cebuli. W momencie, kiedy na skórze pojawia się obrzęk naczynioruchowy, wówczas zaleca się podanie adrenaliny.

Jak dbać o skórę dotkniętą pokrzywką idiopatyczną?

Przyjmowanie leków to jedno. Właściwa pielęgnacja chorej skóry to drugie. Obydwa czynniki są niezwykle ważne i niezbędne w powrocie do zdrowia. Staranna pielęgnacja jest konieczna w momencie, kiedy na skórze pojawiają się bąble. Oczywiście, nie trzeba od razu zaopatrywać się w jakieś specjalne kosmetyki. Czysta woda i łagodne, antyalergiczne mydło z powodzeniem wystarczą. Jako, że pojawiające się na skórze bąble potrafią bardzo ją podrażniać, zaleca się ubieranie w luźne rzeczy wykonane z cienkich materiałów. Aby uniknąć dodatkowych podrażnień, należy zrezygnować z perfumowanych kosmetyków. Dużą ostrożność należy zachować w stosunku do detergentów. Ich stosowanie w chorobie nie jest wskazane.

Materiał prasowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie