Smoczek dla dziecka – kiedy i jak należy się z nim rozstać

Remigisz Szulc
15.02.2018

Smoczek daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i niesie ukojenie w wielu sytuacjach. Rodzicom natomiast pozwala cieszyć się z chwil spokoju, kiedy dziecko nie płacze i nie marudzi. Jak długo jednak dziecko powinno ssać smoczek i jak się z nim bezboleśnie rozstać?

Do którego roku życia dziecku jest potrzebny smoczek?

Odruch ssania u niemowlaków jest bardzo silny, dlatego smoczek jest dla nich produktem niemal pierwszej potrzeby. Jednak prędzej czy później trzeba będzie się z nim rozstać, a i dłużej rodzice odwlekają moment odstawienia smoczka, tym większe będą protesty i płacz dziecka. Kiedy zatem należy rozstać się ze smoczkiem?

Dobrym momentem na to, żeby dziecko przestało ssać smoczek jest czas, w którym zaczyna wkładać różne przedmioty do buzi. To okres fascynacji, w którym bardzo intensywnie rozwijają się zmysły, między innymi dotyku i smaku, podczas którego dziecko samo z siebie często wypluwa smoczek. Wtedy najlepiej ograniczyć ssanie smoczka tylko do sytuacji, w których jest to naprawdę konieczne, czyli na przykład usypiania.

Niektórzy specjaliści twierdzą, że warto odzwyczajać od smoczka już 6-miesięczne dziecko. Inni obstają przy stanowisku, że po ukończeniu 18. miesiąca życia i nie przed rozpoczęciem drugiego roku życia. Rozwój dziecka jest jednak na tyle indywidualnym procesem, że należy odpowiedni moment wybrać przede wszystkim na podstawie własnych obserwacji pociechy.

Nie warto odstawiać u dziecka smoczek w momentach dla niego stresujących, na przykład: zaprzestanie karmienia piersią, ząbkowanie czy nieobecność jednego z opiekunów. Ponieważ często jest to proces stresujący również dla rodziców (dziecko jest niespokojne, marudzi, płacze), warto wybrać taki moment, w którym sami mamy stabilną sytuację w życiu i będzie nam łatwiej przejść przez proces odstawiania smoczka u dziecka.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

  • Gość

    Nie rozumiem kobiet, które dają swojemu dziecko smoczek. PO CO? Ani to dobre, ani higieniczne, może powodować próchnicę, wady zgryzu. Ząbkujące dzieci mają potrzebę gryzienia, ale wtedy daje się im gryzaki, a nie smoczek. Z kolei na wszelkie bolączki sprawdzi się ..... Wszystko tylko nie smoczek!

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.