Soczewki progresywne - co musisz wiedzieć o tym typie szkieł kontatkowych

Krzysztof Jagielski
07.09.2018

Według statystyk podobno ponad miliard ludzi na świecie to prezbiopi, a aż połowa z nich nie ma prawidłowo skorygowanej wady wzroku. Wśród użytkowników soczewek kontaktowych osoby dotknięte starczowzrocznością stanowią jedynie 4%. Jest to spowodowane skomplikowaną konstrukcją soczewek multifokalnych i początkowymi problemami z dopasowaniem tego rodzaju szkieł. Dobór nie ograniczał się jedynie do jednej wizyty u specjalisty, lecz wymagał licznych kontroli oraz poprawek mocy soczewek. Wydłużony okres adaptacji nie pomaga pacjentom z prezbiopią – wielu z nich ma duże trudności z przystosowaniem się do soczewek kontaktowych progresywnych. Coraz nowocześniejsze konstrukcje oraz wiele zalet tego rodzaju korekcji sprawiają, iż soczewki multifokalne zyskują swoich zwolenników.

Co to jest prezbiopia (starczowzroczność)?

Prezbiopia to dolegliwość pojawiająca się około 40 roku życia i objawiająca się trudnościami w widzeniu z bliskich odległości. Spowodowana jest zmniejszeniem bądź utratą zdolności akomodacji oka i dotyka wszystkich, niezależnie od tego, czy ktoś już wcześniej miał wadę wzroku. Soczewka oczna starzeje się wraz z pacjentem, traci elastyczność, a w efekcie ogranicza zdolność oka do dostosowania się do różnych odległości. Prezbiopia postępuje mniej więcej do 60 roku życia.

Jak skorygować starczowzroczność?

okularami:

jednoogniskowymi – jedne okulary umożliwiają widzenie z dalekich odległości, drugie z bliskich (np. do czytania),

dwuogniskowymi – jedne okulary służą do widzenia i z bliży, i z dali. Ich wadą jest jednak brak wyraźnego widzenia obszarów pośrednich.

progresywnymi – okulary służą do widzenia z bliży, z dali oraz z odległości pośrednich;

półprogresywnymi – biurowe (okulary umożliwiają dobre widzenie bliży i odległości pośrednich).

soczewkami kontaktowymi:

monowizja – na niedominujące oko zakłada się soczewkę z mocą „do czytania”, zaś na dominujące z mocą do dali;

soczewki dwuogniskowe – soczewki umożliwiające widzenie i z bliży, i z dali, jednak nie dające wyraźnego widzenia na odległości pośrednie. Dziś praktycznie wycofane z użycia.

soczewki wieloogniskowe – soczewki kontaktowe z równomiernie rozłożonymi mocami na całej powierzchni, dzięki czemu umożliwiają wyraźne widzenie z bliży, z dali oraz z odległości pośrednich.

poprzez zabieg chirurgiczny:

chirurgię rogówki,

chirurgię twardówki,

chirurgię wewnątrzgałkową.

Jak działają soczewki progresywne?

Soczewki progresywne (multifokalne - https://www.soczewki365.pl/191-soczewki-progresywneto wcale nie tak nowe rozwiązanie w dziedzinie kontaktologii. Pierwsze wieloogniskowe szkła miękkie pojawiły się na rynku już w 1982 roku. Ich najważniejszą cechą jest umożliwianie pacjentowi jednoczesnego widzenia przedmiotów leżących blisko, w odległościach pośrednich oraz daleko. Jest to uwarunkowane specjalną konstrukcją soczewek, która może być symultaniczna, koncentryczna lub dyfrakcyjna. Czasem moce rozłożone są zamiennie na powierzchni soczewki, innym razem punkty do widzenia dali i bliży powstają na wskutek zjawiska dyfrakcji. Większość soczewek multifokalnych nie jest jednak pozbawiona wad, do których należą: zdarzająca się nieostrość obrazu, efekt halo lub gwiazdy wokół źródeł światła, słaby kontrast. Ponadto należy pamiętać, iż okres adaptacji do soczewek może trwać nawet do kilku tygodni, a dobór szkieł wymaga dwóch, trzech wizyt u specjalisty. Soczewki kontaktowe wieloogniskowe nadadzą się jedynie dla cierpliwych pacjentów, u reszty mogą natomiast wystąpić porzucenia.

Przeciwwskazania do stosowania soczewek progresywnych

• przewlekłe procesy chorobowe lub zwyrodnieniowe powierzchni oka,

• zespół suchego oka,

• obniżenie sprawności manualnej,

• niedowidzenie jednego oka,

• brak czucia w rogówce,

• alergie,

• zaburzenia hormonalne,

• cukrzyca. 

Wybór soczewek progresywnych (multifokalnych)

Dopasowanie szkieł multifokalnych u osób z prezbiopią jest nieco trudniejsze niż w przypadku szkieł sferycznych lub torycznych. Do czynników utrudniających stosowanie tej metody korekcji dochodzi dodatkowo wiek i związane z tym aspekty, np. obniżenie jakości i ilości filmu łzowego. Jest zatem niezwykle ważne, aby nie tylko dobrać najwłaściwszą konstrukcję kontaktów umożliwiającą wyraźne widzenie, lecz także odpowiedni materiał. Należy wziąć pod uwagę styl życia pacjenta oraz środowisko, w którym przebywa. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej soczewek multifokalnych, włączając w to także jednodniowe soczewki progresywne. Wykonane są z różnych materiałów, o różnych właściwościach, w związku z czym każdy pacjent ma szansę na znalezienie i dopasowanie idealnego produktu. Soczewki progresywne w atrakcyjnych cenach można zakupić w salonach optycznych oraz w sklepach internetowych.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie