Spodziewasz się dziecka? Sprawdź, jakie suplementy diety mogą być niezbędne w okresie ciąży

Mariusz Siwko
24.08.2018

Okres ciąży wiąże się bardzo dużym wysiłkiem dla kobiecego organizmu. Nic więc dziwnego, że zgłasza on zwiększone zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Kluczowa jest oczywiście zbilansowana, zdrowa dieta, ale nie wszystkie niedobory można uzupełnić za pośrednictwem produktów spożywczych. Dlatego zdecydowana większość kobiet spodziewających się dziecka musi sięgać po suplementy. Jakie? Wymieniamy je w naszym poradniku. 

Kwas foliowy

Znany również pod nazwami witamina B9, folian oraz folacyna. Absolutnie podstawowy suplement diety przyjmowany przez ciężarne kobiety. Od jego prawidłowego poziomu w dużej mierze zależy rozwój płodu, w szczególności jego układu nerwowego. Badania wykazały, że regularne przyjmowanie kwasu foliowego w pierwszym trymestrze ciąży, minimalizuje ryzyko wad wrodzonych u płodu o 50-70%.

Witaminy B6 i B12

Obie mają bardzo duży wpływ na prawidłowe przyswajanie kwasu foliowego, a także obniżają poziom homocysteiny. Nawet co trzecia Polka w ciąży ma niedobory witaminy B6, a co druga B12. Dlatego suplementacja obu witamin jest w naszym kraju dość powszechna. Zbyt niski poziom tych składników w organizmie kobiety znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u płodu.

Cholina

Zapotrzebowanie na cholinę wyraźnie wzrasta w okresie ciąży, a warto wiedzieć, że niedobory tego składnika są jednym z czynników ryzyka wystąpienia zespołu Downa u płodu. Cholina znajduje się w najpopularniejszych kompleksach dla ciężarnych kobiet. Warto wiedzieć, że jednym z efektów jej przyjmowania jest obniżenie poziomu kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu. Stres z kolei ma bardzo negatywny wpływ na rozwój płodu.

Witamina D3

Nie wszystkie kobiety w ciąży muszą suplementować tę witaminę, jednak jeśli badania wykazały jej niedobór, należy natychmiast rozpocząć jej przyjmowanie. Zbyt niski poziom witaminy D3 w organizmie matki może skutkować urodzeniem dziecka z niedoborem tego składnika, co z kolei sprzyja krzywicy i znacząco zwiększa ryzyko cukrzycy typu I.

Jod

Wpływa na prawidłowe funkcjonowanie zarówno tarczycy matki, jak i rozwijającego się dziecka. Niedobory jodu zwykle obserwuje się u kobiet na samym początku ciąży, kiedy to płód nie ma jeszcze własnej tarczycy. Suplementacja jodu w okresie ciąży jest oficjalnie zalecana przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Lista suplementów diety zalecanych kobietom spodziewającym się dziecka może być dłuższa, by wymienić chociażby selen czy żelazo. Wszystko zależy od konkretnego organizmu i przebiegu ciąży. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie sięgać po te produkty bez wcześniejszej konsultacji z ginekologiem!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie