Sposoby na zmarszczki szyi i dekoltu

Piotr Kowalczyk
16.02.2018

Zmarszczki to jeden z najbardziej widocznych symptomów upływającego czasu. Pierwsze z nich zaczynają się pojawiać między 25. a 30. rokiem życia, najczęściej w kącikach oczu i ust (są to tzw. zmarszczki mimiczne). U niektórych osób, szczególnie u kobiet, większym problemem są zmarszczki szyi i dekoltu, które wyglądają bardzo nieefektownie i mogą być przyczyną poważnych kompleksów. Jak radzi sobie z nimi współczesna kosmetologia? Przeczytaj.

Skąd właściwie biorą się zmarszczki?

Zmarszczki są efektem spadku poziomu kolagenu, czyli naturalnego budulca skóry, odpowiadającego za jej jędrność. Wraz z wiekiem kolagenu jest coraz mniej, na co wpływ mają także warunki środowiskowe oraz tryb życia. Zmarszczki dużo szybciej pojawiają się u osób, które palą papierosy, przebywają w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz często wystawiają skórę na intensywne promieniowanie słoneczne bez należytej ochrony.

 

Istnieją sposoby na to, by zahamować rozwój zmarszczek oraz wyraźnie spłycić te, które już się pojawiły. Podstawową metodą jest stosowanie kremów kolagenowych, odpowiednia dieta bogata w składniki odżywcze (szczególnie witaminę E) oraz uprawianie sportu i intensywne nawadnianie organizmu. W przypadku bardzo głębokich zmarszczek to jednak nie wystarczy.

Te najtrudniejsze w spłyceniu zmarszczki pojawiają się właśnie na szyi i dekolcie. Choć kojarzymy je raczej z kobietami w podeszłym wieku, to w rzeczywistości mogą się one pojawić nawet u pań 40-letnich. Takie zmarszczki, które przybierają kształt poziomych bruzd, w kosmetologii nazywa się „naszyjnikiem Wenus”. Są one efektem nie tylko upływającego czasu, ale także wielogodzinnego przesiadywania przed komputerem, garbienia się i czytania w pozycji leżącej.

Czy można usunąć zmarszczki na szyi i dekolcie?

Tak, ale musi to trochę potrwać i wymaga zastosowania specjalistycznych zabiegów. Podstawowym problemem jest to, że skóra na szyi i dekolcie jest silnie unaczyniona oraz obficie wyposażona w gruczoły łojowe. Przez to znacznie trudniej jest przywrócić jej młody, zdrowy wygląd.

W gabinetach kosmetologicznych najczęściej stosowanymi zabiegami na zmarszczki szyi i dekoltu są karboksyterapia oraz mezoterapia igłowa. Szczególnie skuteczna jest ta pierwsza metoda, jednak nie można jej stosować u każdego pacjenta – istnieje długa lista przeciwwskazań, np. ciąża, karmienie piersią, przebyty zawał, nowotwór, infekcje skórne.

Bardzo dobre efekty przynoszą także takie zabiegi, jak laser frakcyjny, Lipofilling, Meso Botox czy klasyka gatunku, czyli iniekcja kwasu hialuronowego. Warto przy tym wiedzieć, że ten ostatni zabieg może przeprowadzić wyłącznie lekarz.

Skuteczność zabiegu to jedno, ale przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi zmarszczek na szyi i dekolcie jest czymś zupełnie innym. Tutaj niezbędne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków, przede wszystkim nawilżających i zawierających kolagen, odstawienie używek, rozpoczęcie aktywności fizycznej oraz przejście na zdrową dietę. Tego nie zastąpi nawet najlepsza terapia kosmetologiczna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie