Stewia: co warto o niej wiedzieć?

Mariusz Siwko
17.07.2019

Stewia to coraz popularniejszy zamiennik białego cukru. Wiele osób wybiera ją w zastępstwie ksylitolu, który także uchodzi za „zdrowy słodzik”. Co przemawia za stewią? Ten produkt ma kilka bardzo istotnych atutów, przemawiających do ludzi będących na diecie redukcyjnej czy po prostu chcących się odżywiać w sposób bardziej świadomy i bezpieczny dla organizmu. Najważniejsze fakty na temat stewii wymieniamy w naszym poradniku.

Czym jest stewia?

Stewia to po prostu słodzik roślinny, w którym substancją słodzącą są glikozydy stewiolowe. Co ciekawe, są one nawet o 300 razy słodsze niż popularny cukier biały. Jest to jeden z powodów, dla którego osoby nieprzekonane do ksylitolu, zastępują go właśnie znacznie słodszą stewią.

Coś dla będących na diecie

Stewia jest ciekawym wyborem dla osób, które muszą zrzucić zbędne kilogramy. Słodzik ten nie zawiera bowiem żadnych kalorii, a więc teoretycznie można go spożywać w dowolnych ilościach, dodawać do gorących napojów czy wypieków. Aktualnie przyjmuje się, że stewia jest produktem bezpiecznym dla zdrowia – tak przynajmniej wynika z dotychczas przeprowadzonych badań.

Ważne!

Stewia ma tę zaletę, że nie przyczynia się do powstawania próchnicy. Badania dowiodły również, że spożywanie tego produktu nie ma wpływu na ciśnienie krwi.

Gdzie kupić stewię?

Stewię można kupić między innymi w sklepach ze zdrową żywnością – najczęściej występuje pod postacią tabletek, ale dostępne są również wersje płynne i w proszku. Tabletki lepiej sprawdzają się do słodzenia herbaty czy kawy, natomiast proszek i płyn do wypieków (stewia jest odporna na działanie wysokiej temperatury i zachowuje swoje właściwości w trakcie pieczenia).

Ciekawostką jest fakt, że stewię można z powodzeniem uprawiać w domu. Świeżo zerwane listki świetnie sprawdzają się jako słodzik do herbaty. Trzeba natomiast pamiętać, że stewia, choć rzeczywiście bardzo słodka, pozostawia w ustach charakterystyczny, nieco gorzkawy posmak.

Na co uważać?

Rosnąca popularność stewii sprawiła, że na rynku pojawia się coraz więcej słodzików na bazie tego produktu, niebędących czystą stewią. Producenci dodają do nich różne substancje chemiczne, jak chociażby maltodekstryny, co automatycznie oznacza wzrost kaloryczności produktu i niweczy dietetyczne korzyści ze stosowania stewii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie