Sytuacje, w których sięganie po suplementy diety jest konieczne

Często można się spotkać z opinią, że suplementacja witamin i minerałów nie jest nam w ogóle potrzebna, bo wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu znajdują się w zdrowym jadłospisie. To nie do końca prawda. Bywają sytuacje, gdy przyjmowanie suplementów jest wskazane, a wręcz konieczne. Wymieniamy je w naszym artykule.

Niedobory witaminy D

Jest to jedyna witamina, której nie jesteśmy w stanie w 100% uzupełnić samą dietą. Byłoby to możliwe, gdybyśmy mieszkali na południu Europy. Dlaczego? Ponieważ ludzki organizm ma zdolność do produkowania witaminy D, ale potrzebuje do tego ekspozycji na słońce przez cały rok. W Polsce, jak wiadomo, nie wchodzi to w rachubę.

Suplementacja witaminy D jest bardzo ważna, ponieważ ta substancja odpowiada za kondycję kości i stawów, jak również wpływa na skuteczność układu odpornościowego. Dlatego witaminę D podaje się małym dzieciom.

Zła dieta

Najprościej byłoby ją zmienić i zacząć się zdrowo odżywiać, ale nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Są osoby, które z uwagi na bardzo wysokie tempo życia nie mają czasu, by pójść na zdrowy obiad czy przygotować sobie zbilansowane posiłki do pracy. Fatalna dieta szybko powoduje niedobory witamin i minerałów w organizmie. Wówczas zalecane jest sięgnięcie po suplementy, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Choroby

Wiele ciężkich chorób wymusza stosowanie suplementów diety, ponieważ pozwalają one uzupełnić niedobory składników odżywczych potrzebnych do walki o powrót do zdrowia. Są to między innymi nowotwory, miażdżyca czy osteoporoza.

Ciąża

Każda ciężarna powinna przyjmować suplementy diety przepisane przez lekarza prowadzącego. Najczęściej są to preparaty z żelazem oraz kwasem foliowym. Suplementację żelaza zaleca się także kobietom obficie miesiączkującym.

Biegunki, nadużywanie kawy i alkoholu

W każdym z tych przypadków w organizmie wystąpią niedobory magnezu, co powoduje osłabienie, problemy z koncentracją i ogólne złe samopoczucie. Wówczas zalecane jest rozpoczęcie suplementacji magnezu (czemu musi towarzyszyć ograniczenie picia kawy i alkoholu oraz walka z przyczyną częstych biegunek).

Jak widać suplementacja diety nie jest tylko wymówką dla ludzi, którzy oczekują szybkiego rozwiązania swoich problemów zdrowotnych. W wielu sytuacjach jest to po prostu konieczność.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.