Tężec – bagatelizowana choroba

Jerzy Biernacki
16.11.2016

Tężec to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Choć można się przeciwko niemu zaszczepić, to nie każdy z takiej możliwości korzysta. Nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne jest zagrożenie. Czasami wystarczy drobne skaleczenie, aby do organizmu przedostała się bakteria nazywana laseczką tężca. Jakie są objawy choroby? Jak przebiega leczenie?

Jak można zarazić się tężcem?

Tężec nie jest chorobą zaraźliwą, a więc nie przenosi się między ludźmi. Jest jednak silnie zakaźny. Wbrew pozorom niebezpieczne może być zwykłe skaleczenie lub zadrapanie. Wystarczy, że rana będzie miała kontakt z zanieczyszczoną glebą, aby znajdująca się w niej bakteria przeniosła się do organizmu. Pałeczka tężca czai się też w wodzie (także słonej!), w zwierzęcych odchodach oraz w domowym kurzu.

Pamiętaj

Statystycznie aż 80% przypadków zakażeń tężcem ma związek z drobnymi skaleczeniami.

Pałeczka tężca w organizmie zaczyna produkować silną toksynę – tetanospasminę. To trucizna, która paraliżuje centralny układ nerwowy. Typowym objawem są bolesne skurcze mięśni, problemy z oddychaniem, ucisk krtani, a w konsekwencji ostra niewydolność oddechowa.

To warto wiedzieć

Objawy nie muszą wystąpić zaraz po zranieniu. Okres wylęgania może trwać od 2 do 14 dni, ale zdarza się też, że następuje dopiero po 50 dniach.

Leczenie

Po rozpoznaniu tężca pacjent musi natychmiast trafić do szpitala, gdzie będzie objęty intensywną opieką medyczną. Podaje się antybiotyki oraz surowicę przeciwtężcową. W przypadku osób nieszczepionych konieczne jest także wykonanie szczepień przeciwtężcowych, które łagodzą objawy choroby. Leczenie nie zawsze jest skuteczne – pacjenci, którzy zbyt późno zgłosili się do szpitala, mogą umrzeć.

Pamiętaj

Na tężec umiera ponad połowa osób, u których zdiagnozowano chorobę.

Natomiast nieleczony tężec to zawsze choroba śmiertelna, którą poprzedzają ogromne męki.

Koniecznie zaszczep się przeciw tężcowi!

Jedyną pewną metodą ochrony przed tężcem jest szczepienie. W Polsce obowiązkowo są mu poddawane dzieci w pierwszym i drugim roku życia. Uzupełniające dawki podaje się w wieku 6, 14 i 19 lat.

Ważne

Szczepienie nie daje ochrony na całe życie. Trzeba je powtarzać nie rzadziej niż co 10 lat.

Tężec to bardzo groźna choroba, którą można łatwo się zarazić. Nie bagatelizuj nawet drobnych skaleczeń. Szczególnie niebezpiecznie są głębokie, zabrudzone rany np. od gwoździ. Jeśli zauważysz u siebie jakieś niepokojące objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza.

Artykuł powstał przy współpracy z sanitera.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie