To jedyny witaminowy suplement diety, który powinieneś przyjmować

Aneta Kwapisz
12.01.2018

Obecnie można kupić suplementy „na wszystko”, jednak prawda jest taka, że niedobory większości witamin i minerałów da się uzupełnić stosując zdrową dietę i uprawiając sport. Jest jeden wyjątek. Mowa o witaminie D, która ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania organizmu. Większość z nas cierpi na jej niedobory, co jest bezpośrednio związane z klimatem, w jakim żyjemy. W tym przypadku sięgnięcie po suplement diety ma sens.

Za co odpowiada witamina D?

Witamina D jest praktycznie jedyną witaminą, którą bardzo trudno jest pobrać z pożywienia. Ludzki organizm ma zdolność jej produkcji, jednak wymagana jest do tego długa ekspozycja na słońce, co w Polsce przez większą część roku jest zwyczajnie niemożliwe.

Warto wiedzieć

Witamina D występuje w dwóch rodzajach: D2 (pochodzi z żywności oraz suplementów diety) i D3 (produkowana przez organizm, gdy nasze ciało jest wystawione na działanie promieni słonecznych).

Witamina D ma ogromne znaczenie dla ludzkiego organizmu. To dzięki niej mamy silne kości, jesteśmy mniej podatni na infekcje dróg oddechowych, w szczególności zapalenie zatok. Badania naukowe jednoznacznie wykazały, że osoby, u których poziom witaminy D jest na optymalnym poziomie, znacznie rzadziej chorują na osteoporozę.

Naturalne źródła witaminy D

Witamina D2 występuje w wielu produktach spożywczych. Jej bogatym źródłem są przede wszystkim tłuste ryby: łosoś i tuńczyk. Ucieszą się też fani wątróbki, bo to kolejny produkt zawierający spore ilości witaminy D. Do tego znajdziemy ją w żółtym serze czy w żółtkach jaj.

Warto wiedzieć

Witamina D bywa też dodawana, w formie suplementu, do innych produktów spożywczych, jak mleko czy płatki śniadaniowe.

Ponieważ lista produktów zawierających witaminę D jest bardzo skromna, nie da się tak naprawdę uciec od tematu suplementacji. Jeśli nie mieszkasz na południu Europy, to zdecydowanie zastanów się nad wybraniem jakiegoś środka z dużą zawartością witaminy D. Oczywiście wcześniej skonsultuj się z lekarzem.

Czym grożą niedobory witaminy D?

Długotrwałe niedobory tej witaminy prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Może to spowodować problemy z krążeniem, zwiększyć ryzyko otyłości, osteoporozy, cukrzycy, a nawet chorób nowotworowych. Suplementacja witaminy D jest szczególnie ważna w przypadku małych dzieci, których układ kostny dopiero się rozwija.

Przedawkowanie witaminy D jest mało prawdopodobne – musiałoby nastąpić około siedmiokrotne przekroczenie zalecanej dawki.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.