Wampiryzm – poznaj przyczyny tej mrożącej krew w żyłach choroby

Piotr Kowalczyk
11.09.2017

Każdy w dzieciństwie bał się opowieści o wampirach. Jako dorośli wiemy, że były to tylko niestworzone historie, ale medyczną ciekawostką jest fakt, że na świecie żyją osoby z cechami charakterystycznymi właśnie dla mitycznych potworów. To choroba, którą potocznie nazywamy wampiryzmem, a naukowo porfirią. Sprawdź, na czym ona właściwie polega i jakie są jej przyczyny.

Czym jest porfiria?

Lekarze stosują tutaj liczbę mnogą i mówią o porfiriach, czyli grupie chorób towarzyszących zaburzeniom metabolicznym w ludzkim organizmie. Wampiryzm to bardzo rzadka przypadłość. Szacuje się, że na świecie cierpi na niego tylko 1 osoba na 75 tysięcy. W Polsce zdiagnozowanych przypadków jest nieco ponad 10 tysięcy.

Nauka jest zafascynowana porfirią, ponieważ choroba ma interesujący (oczywiście z medycznego punktu widzenia) przebieg i różne postaci. Jej fundamentalną cechą jest nadwrażliwość na światło słoneczne, która objawia się uciążliwymi i bolesnymi schorzeniami skórnymi. Światłowstręt był także charakterystyczny dla wampirów, stąd te nazwa „wampiryzm”.

Chorobę wywołują zaburzenia w przetwarzaniu hemoglobiny. Jest to przypadłość genetyczna, która jednak nie musi być wcale dziedziczona. Są przypadki osób z wampiryzmem wywołanym np. nadużywaniem alkoholu czy przyjmowaniem leków.

Ostra porfiria

Jest to jedna z postaci tej choroby, która może mieć również warianty. U zdecydowanej większości chorych występują jednak podobne objawy, głównie neurologiczne. Pojawiają się silne bóle brzucha, pleców i nóg, może wystąpić biegunka, mdłości i wymioty, utrata świadomości, gwałtowny wzrost ciśnienia we krwi czy drętwienie kończyn. U co dziesiątego chorego obserwuje się także zaburzenia widzenia, drgawki i niedowład.

Ataki ostrej porfirii może wywołać spożycie dużej ilości alkoholu, kontakt z chemikaliami czy przyjęcie leków. Czasami punktem zapalnym jest przeżycie silnego stresu. Na ataki znacznie bardziej narażone są kobiety w ciąży, co wynika ze zmian hormonalnych w ich organizmach.

Nieostra porfiria

Nieostra postać porfirii najczęściej objawia się zmianami skórnymi i w zdecydowanej większości przypadków jest chorobą nabytą. Na ciele pacjenta pojawiają się blizny, przebarwienia, pęcherze, które przypominają reakcję alergiczną. Czasami występuje również zabarwienie moczu na czerwono. Jednak najbardziej charakterystyczne dla porfirii nieostrej są... wampirze zęby, co wynika z degeneracji dziąseł.

Leczenie

Wampiryzm jest chorobą nieuleczalną, ale można z nim żyć. Najważniejsze jest unikanie bodźców, które wywołują ataki, czyli alkoholu, chemikaliów i niestety promieni słonecznych. W przypadku chorych skarżących się na dolegliwości bólowe stosuje się odpowiednie środki. W skrajnych postaciach choroby konieczne jest dożylne podawanie arginianu hemu dla przywrócenia prawidłowego przetwarzania hemoglobiny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie