Wszystko o witaminie C

Jerzy Biernacki
17.08.2017

Witamina C - czyli kwas askorbinowy ma szerokie spektrum działania w organizmie człowieka. Z racji tego, że jest przeciwutleniaczem i zwalcza wolne rodniki, wykorzystuje się go także z dużym powodzeniem w kosmetyce.

Bezcenna witamina C

Jej podstawowym zadaniem jest wspomaganie odporności całego organizmu człowieka. Dzięki niej zyskuje się większą barierę ochronną na różne wirusy, a co za tym idzie, mniej choruje. Należy jednak pamiętać, że nie spełni ona swojej roli w przypadku, kiedy infekcja już zdoła się rozwinąć. Witamina C ma też swój udział w wytwarzaniu kolagenu, dzięki któremu szybciej goją się rany. Obniża też poziom złego cholesterolu, chroni komórki od uszkodzeń, uczestniczy w naprawie DNA oraz ma zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego i krwionośnego.

Niektórzy boją się ją zażywać z tego względu, iż zakwaszą sobie organizm, nabawią kamieni nerkowych czy zniszczą szkliwo zębów. Nie jest to jednak prawda. Witamina C jest bezpieczna, nie uczula, nie podrażnia żołądka, ponieważ kwas L-askrobinowy jest bardzo słabym kwasem. Oczywiście nie należy przesadzać w suplementacji witaminą C, gdyż wtedy mogą się pojawić przejściowe problemy ze strony układu pokarmowego, jak np. rozwolnienie.

Organizm sam zadba o wszystko

Nie trzeba się zbytnio martwić kiedy witamina C zostanie przedawkowana. Gdyby tak się stało zostanie usunięta przez nerki do moczu (witamina ta jest rozpuszczalna w wodzie!), lub przez jelita. Kiedy natomiast spadnie jej poziom w organizmie, wtedy zostaje uruchomione ponowne jej wchłanianie do organizmu. Czyli następuje samoregulacja.

Jak można stracić witaminę C

Warto pamiętać, ze wysoki poziom stresu powoduje, iż witamina C jest w około 90 %-95 % wchłaniana do organizmu, czyli w ekspresowym tempie. Należy więc uzupełniać częściej jej niedobory. Jej aborcję do organizmu blokuje także nikotyna, zmęczenie fizyczne i stany zapalne, nadużywanie cukru, ukąszenia owadów i niektóre leki.

Gdzie znajdziesz witaminę C?

Jej bogate źródło znajduje się w warzywach i owocach. Warto sięgać częściej po jagody, czarne porzeczki, truskawki, warzywa kapustne, natkę pietruszki, paprykę, kalafior, szpinak czy ziemniaki. Trzeba pamiętać, że poddane obróbce termicznej (gotowanie), tracą większość cennych składników odżywczych.

Niedobór witaminy C

Jeśli w organizmie zaczyna brakować witaminy C, pojawia się zazwyczaj problem z częstszymi przeziębieniami, męczliwością, sennością, skłonnością do występowania siniaków, bólów mięśniowo-stawowych. Mogą też krwawić dziąsła (gdyż spada produkcja kolagenu) lub może pojawić się brak apetytu i apatia.

Jak zbadać poziom witaminy C

Do zbadania poziomu witaminy C wystarczy pobranie krwi w punkcie diagnostyki medycznej. Należy też bacznie obserwować swój organizm, gdyż odczuwalnie wyżej wymienionych skutków niedoboru, powinno skłonić do szybkiej reakcji.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie