Zapalenie zatok przynosowych – jak sobie z nim poradzić?

Maciej Piwowski
13.06.2016

Zapalenie zatok przynosowych bez wątpienia jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości towarzyszących infekcji. Zwykle mija po 7-10 dniach, ale u niektórych osób może mieć charakter nawrotowy, czyli powtarzać się nawet kilka-kilkanaście razy w ciągu roku. Leczenie zapalenia zatok nie jest trudne, choć może być długotrwałe.

Dlaczego dochodzi do zapalenia zatok przynosowych?

Zatoki przynosowe mają ważną funkcję do spełnienia. Chronią mózg przed zanieczyszczeniami przenoszonymi przez drogi oddechowe, nawilżają także powietrze i odpowiadają w dużym stopniu za barwę głosu. Ich ścianki mogą jednak zostać zaatakowane przez wirusy, bakterie lub rzadziej grzyby. Wtedy tworzy się stan zapalny i powstaje charakterystyczna, nieprzyjemna wydzielina. Towarzyszy temu także katar oraz ból, który ma związek z naciskiem powietrza na ściany zatok.

Najbardziej narażone na zapalenie zatok są osoby, które nie wyleczyły do końca infekcji górnych dróg oddechowych, alergicy, chorujący na astmę lub alergiczny nieżyt nosa. Nawrotowemu zapaleniu zatok sprzyja także próchnica zębów, przerost migdałków i skrzywienie przegrody nosowej.

Objawy zapalenia zatok

Klasyczne objawy to przede wszystkim ból twarzy, szczególnie w okolicach nosa, czasami także bardzo silny ból głowy w odcinku czołowym i skroniowym (wówczas jednak mamy raczej do czynienia z zapaleniem zatok czołowych). Może także pojawiać się ból zębów i całej szczęki, który potęguje się podczas schylania i leżenia na plecach lub na boku.

Ważne

Jeśli objawem są także opuchnięte oczy i powieki, to najprawdopodobniej doszło do zapalenia zatok sitowych.

Zapalenie zatok przynosowych z reguły postępuje, co objawia się intensywnym katarem (ale trudnym do wysmarkania), a wydzielina ma kolor zielonkawy lub żółtawy. Do tego pojawia się kaszel, czasami gorączka i utrata apetytu oraz powonienia.

Jak leczyć zapalenie zatok?

Przede wszystkim trzeba ustalić, co spowodowało infekcję. Jeśli wirusy, to wystarczą domowe sposoby, ewentualnie wsparte standardowymi lekami przeciwwirusowymi. W leczeniu zapalenia zatok świetnie sprawdzają się inhalacje, wizyty w grocie solnej, wykonywanie ciepłych okładów na twarz oraz irygacja – pozwala usunąć zalegającą w zatokach wydzielinę.

Jeśli po kilku dniach takiej kuracji objawy nie ustępują, można podejrzewać, że infekcja ma charakter bakteryjny – wskazuje na to także bardzo intensywna, ropna wydzielina. Wówczas należy zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk.

Czasami zapalenie zatok powraca już w kilkanaście dni od wyleczenia poprzedniej infekcji. Warto wtedy rozważyć wykonanie badań wykrywających alergię, która nieleczona często prowadzi właśnie do nawrotowego, chronicznego zapalenia zatok przynosowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie