Zatrucie alkoholowe, czyli skąd się bierze kac?

Mariusz Siwko
30.01.2017

Zatrucie alkoholowe, potocznie nazywane po prostu kacem, jest konsekwencją suto zakrapianej imprezy. Doświadczyła tego każda osoba, która przesadziła z piciem. „Kara” za to jest powszechnie znana, ale niewiele osób wie, czym właściwie jest kac z medycznego punktu widzenia. Nasz poradnik Ci to wyjaśni.

Kac – zemsta wątroby

Zatrucie alkoholowe jest efektem zmuszenia wątroby do bardzo wytężonej pracy, do której nie jest przyzwyczajona. Organ w krótkim czasie musi sobie poradzić z ogromną dawką alkoholu. W trakcie tego procesu uwalniane są enzymy nazywane dehydrogenazami, których zadaniem jest przekształcenie czystego alkoholu etylowego w znośny dla organizmu aldehyd octowy oraz kwas octowy.

Aldehyd odpowiada za wzrost ciśnienia tętniczego, czego efektem jest pękanie naczynek, przyspieszenie pulsu oraz... poranny ból głowy. Organizm zmuszony do pracy na zwiększonych obrotach szybko się męczy, dlatego dzień po imprezie bardzo trudno jest zwlec się z łóżka i podjąć jakąś aktywność.

Z kolei kwas octowy działa bezpośrednio na żołądek, drażniąc jego ścianki i powodując nudności oraz wymioty. Zbyt duże stężenie kwasu odpowiada za to, że następnego dnia nie mamy ochoty na jedzenie i wciąż biegamy do toalety, aby opróżnić zawartość żołądka.

Jak zabezpieczyć się przed kacem?

Mimo głoszonych legend nie ma na to 100% sposobu. Można natomiast znacznie złagodzić objawy kaca. Trzeba jednak pomyśleć o tym jeszcze przed sięgnięciem po pierwszy kieliszek. Oto najpopularniejsze i najskuteczniejsze metody:

  • Zjedź kwaśny posiłek – wbrew opiniom to właśnie kwaśne, a nie tłuste potrawy, znacznie wspomagają organizm w walce z zatruciem alkoholowym. Dlatego podczas picia wskazane jest sięganie po soki z dużą zawartością witaminy C.
  • Najedz się przed imprezą – siadanie do alkoholu z pustym żołądkiem jest prostą receptą na poważne problemy i szybkie opuszczenie imprezy. Będąc najedzonym znacznie spowolnisz wchłanianie alkoholu.
  • Nie pal – palacze powinni bardzo ograniczyć sięganie po papierosa na długo przed planowaną imprezą, ponieważ nikotyna potęguje zatrucie alkoholowe.

Gdy impreza już się zacznie, należy stosować się do kolejnych zasad, dzięki którym objawy kaca będą znacznie mniej dokuczliwe:

  • Pij wolno – optymalnie jest sięgać po kolejnego drinka najszybciej po 20 minutach od wypicia poprzedniego. Mniej więcej tyle czasu potrzebuje organizm na wchłonięcie alkoholu.
  • Pij duszkiem – złą praktyką jest przytrzymywanie alkoholu w ustach, ponieważ przyspiesza to upijanie się.
  • Popijaj czystą wodą – idealnie będzie wypić szklankę niegazowanej wody mineralnej po każdym kieliszku wódki czy innego alkoholu. Uchroni to organizm przed odwodnieniem, co jest jednym z powodów kaca.
  • Jedz! - jedzenie w trakcie picia alkoholu jest bardzo ważne, ponieważ pełny żołądek lepiej zniesie traktowanie go trucizną.
  • Nie mieszaj alkoholi – najlepiej jest sięgać tylko po czyste alkohole, np. wódkę, z którymi wątroba radzi sobie znacznie lepiej.

Jeśli mimo to rano obudzisz się z potężnym kacem, to oznacza, że impreza była naprawdę zbyt ostra. Mimo wszystko nie ulegaj swojemu organizmowi i nie spędzaj całego dnia w łóżku. Postaraj się wstać, weź prysznic, wypij kawę i kilka litrów wody mineralnej, a w skrajnym przypadku sięgnij po niezawodnego klina, czyli rozcieńczony alkohol.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie