Zgrupowanie kondycyjno - szkoleniowe ratowników górniczych - nurków.

Jerzy Biernacki
21.05.2015

18 czerwca /poniedziałek/ br w Zarzeczu na jeziorze Żywieckim - pierwsza grupa - 15 ratowników górniczych - nurków będzie uczestniczyć w zgrupowaniu kondycyjno - szkoleniowym. Jest to jedno z cyklu szkoleń, które musi zaliczyć każdy z nurków, wchodzących w skład zastępów do wykonywania prac podwodnych utrzymywanych w CSRG S.A.

Zgrupowania ratowników - nurków odbywają się od lat 70-tych, tzn. od początku funkcjonowania tych zastępów. I jak mówią sami ratownicy - pomagają  w utrzymaniu sprawności nurkowej. Organizowane są raz w roku. Udział w nich jest niezbędny i obowiązkowy. To jednak nie wszystko. Łącznie w ciągu roku każdy ratownik górniczy - nurek musi zaliczyć 4 ćwiczenia specjalistyczne, 3 na zbiornikach otwartych i 1 ćwiczenie na pływalni.

Podczas 5-dniowego zgrupowania / 18 - 22 czerwca/ symulowane będą prace ratownicze polegające m.in. na penetracji podwodnej, poszukiwaniu, lokalizowaniu zatopionych elementów i ewakuacji poszkodowanych. Ćwiczona będzie także sprawność manualna polegająca na m.in. na obsłudze sprzętu nurkowego, skręcaniu i rozkręcaniu rurociągów czy cięciu palnikiem ultratermicznym.

Wyspecjalizowana grupa ratowników górniczych - nurków, wchodząca w skład specjalistycznego pogotowia CSRG działa przy KWK „Borynia - Zofiówka" Ruch Borynia. W Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego zastępy specjalistyczne nurków wchodzą w skład pogotowia wodnego i organizacyjnie  podlegają Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim.

Ratownikiem górniczym - nurkiem może być tylko i wyłącznie doświadczony górnik - ratownik górniczy, po odpowiednim, profesjonalnym szkoleniu nurkowym - mówi Jerzy Krótki, Dyrektor OSRG Wodzisław Śl., a zarazem kierownik prac podwodnych.

Każdego nurka operacyjnego, pracującego pod wodą zabezpiecza nurek ubezpieczający. W skład zastępu nurkowego wchodzi  5 ratowników  górniczych -  nurków. Z nimi ściśle współpracuje mechanik sprzętu nurkowego oraz kierownik prac podwodnych. Wszystkie prace podwodne muszą być zabezpieczone przez lekarza przeszkolonego w fizjopatologii nurkowania.

Zainteresowanych szkoleniem w Żywcu przedstawicieli redakcji proszę o kontakt w celach organizacyjnych

Aleksandra Szatkowska-Mejer

Aleksandra Szatkowska-Mejer Rzecznik Prasowy CSRG S.A. tel. kom. 795 518 968

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie