Żółta febra – bardzo groźna choroba zakaźna

Krzysztof Jagielski
27.12.2017

Żółta febra, nazywana też żółtą gorączką, jest chorobą, która nie występuje w naszym kraju. Mimo to także Ty możesz paść jej ofiarą – wystarczy, że wybierzesz się na egzotyczne wakacje do Afryki lub Ameryki Południowej. To na tych kontynentach (szczególnie na Czarnym Lądzie) notuje się siedliska wirusa wywołującego chorobę. Przebieg żółtej febry może być bardzo dynamiczny, co w wielu przypadkach kończy się śmiercią.

Przyczyny żółtej febry

Żółtą gorączkę wywołuje wirus YFV, który występuje u naczelnych, czyli u ludzi i małp. Jego nosicielem są przede wszystkim komary, dlatego ukąszenie przez owada na terenach zagrożonych może z dużym prawdopodobieństwem skończyć się zachorowaniem. Komary przenoszą wirusa zarówno pomiędzy ludźmi, jak i małpami. Może się zatem zdarzyć, że owad najpierw przejmie YFV od małpy, a następnie przeniesie go na człowieka i odwrotnie.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, co roku na żółtą febrę zapada około 200 tysięcy ludzi. Dane te mogą być jednak znacznie zaniżone, ponieważ wiele przypadków nie jest w ogóle zgłaszanych, szczególnie na terenach dzikiej Afryki.

Objawy żółtej gorączki

Wirus żółtej febry, choć bardzo zjadliwy, nie zawsze wywołuje groźne komplikacje. Zdarzają się przypadki, że pacjenci przechodzą chorobę zupełnie bezobjawowo i nawet nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami wirusa. U innych pojawiają się objawy typowe dla zwykłej grypy czy przeziębienia, jak nudności, bóle głowy, gorączka, bóle mięśni, brak apetytu, zmęczenie, dreszcze. Problemy utrzymują się przez 3-4 dnia, a następnie sytuacja wraca do normy.

U około 15% pacjentów objawy są jednak znacznie bardziej nasilone. Po około dwóch dobach pojawiają się silne bóle brzucha, co zwiastuje zaburzenia czynności wątroby. Konsekwencją może być żółtaczka, a także krwawienia z oczu, błon śluzowych i przewodu pokarmowego. Dlatego żółtą febrę zaliczamy do chorób krwotocznych.

Jeśli pacjent nie zostanie szybko poddany terapii, jego stan będzie się stale pogarszać, w efekcie czego dojdzie do niewydolności nerek i pozostałych narządów, a w końcu do śmierci. Statystycznie umiera nawet co druga osoba chorująca na ciężką postać żółtej gorączki.

Leczenie

Leczenie żółtej febry polega na łagodzeniu objawów, podawaniu płynów i leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych. Nie stosuje się natomiast niesteroidowych leków przeciwzapalnych, ponieważ zmniejszają one krzepliwość krwi, co może prowokować oraz nasilać krwotoki.

Zapobieganie

Istnieje szczepionka przeciwko żółtej febrze, którą należy bezwzględnie przyjąć przed planowanym wyjazdem w rejony występowania wirusa. Większość krajów, w których istnieje zagrożenie, wymaga od przybyszów przedstawienia zaświadczenia o odbyciu szczepienia – brak takiego dowodu będzie skutkować odmową przekroczenia granicy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie