Życiowe sytuacje, w których warto pomyśleć o sięgnięciu po suplementy diety

Antoni Kwapisz
09.12.2019

Suplementy diety nie są lekami, ale to wcale nie oznacza, że można po nie sięgać bez zastanowienia. Nie brakuje przypadków przedawkowania czy nawet uzależnień od suplementów. Faktem jest natomiast, że niektórym osobom te specyfiki rzeczywiście mogą pomóc w szybszym powrocie do zdrowia, poprawieniu samopoczucia czy wyglądu. W jakich życiowych sytuacjach warto zastanowić się nad sięgnięciem po suplementy diety, oczywiście po wcześniej konsultacji z lekarzem?

Choroba

W tym choroba przewlekła. Każda infekcja czy inna anomalia w organizmie skutkuje niedoborami składników odżywczych. Ich obfitym, a co ważne także łatwo przyswajalnym źródłem są właśnie suplementy diety. W porozumieniu z lekarzem można więc wybrać takie specyfiki, które realnie przyczynią się do przyspieszenia procesu walki z chorobą i powrotu do dobrej kondycji.

Rekonwalescencja

Przyjmowanie suplementów diety można zalecić osobom, które wracają do siebie po jakimś urazie, np. kontuzji kończyny czy operacji. W tym okresie organizm ma szczególne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ponieważ jest bardzo obciążony przywracaniem właściwego funkcjonowania poszczególnych fragmentów ciała.

Stres, prowadzenie niehigienicznego trybu życia

Naturalnymi odbiorcami suplementów diety są osoby, które z różnych przyczyn nie stosują się do podstawowych zasad zdrowego stylu życia. Są przepracowane, bardzo zestresowane, nie mają czasu na uprawianie sportu, jedzą nieregularnie i niezdrowo. Jeśli nie mogą lub nie chcą tego zmienić, powinni przynajmniej suplementować witaminy oraz kluczowe minerały – najlepiej po uprzednim wykonaniu badań krwi, które wykażą skalę niedoborów.

Uprawianie sportu

Osoby aktywne fizycznie mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, których nie da się w 100% uzupełnić wyłącznie poprzez zdrową dietę. W takiej sytuacji zasadne jest sięgnięcie po odpowiednio dobrane suplementy. Dzięki temu można nie tylko podnieść efektywność treningu, ale także zminimalizować ryzyko kontuzji mięśniowych.

Restrykcyjna dieta

Przejście na dietę redukcyjną lub wykluczającą jakieś produkty (np. wegetariańską czy tym bardziej wegańską) zawsze jest wskazaniem do tego, by jednocześnie sięgnąć po suplementację. Warto się z tym chwilę wstrzymać do czasu wykonania pierwszych badań krwi – wykażą one, czy i jakich składników najbardziej potrzebuje organizm.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie