Bocian biały, czyli symbol polskiej wsi

Mariusz Siwko
02.07.2024

Bocian biały (Ciconia ciconia) to nieodłączny element polskiego krajobrazu, budzący jednoznacznie pozytywne skojarzenia, symbolizujący wiosnę i zwiastujący szczęście. Jest jednym z najstarszych gatunków synantropijnych, czyli żyjących blisko ludzkich siedzib. Kilka ciekawostek na temat tego gatunku znajdziesz w naszym artykule.

Bocian biały w Polsce

Polska to główna „siedziba” bociana białego. W naszym kraju gniazduje około 50 000 par, co daje nam pierwsze miejsce w Europie pod względem liczebności tych ptaków. Bociany białe budują swoje gniazda na dachach budynków, słupach czy specjalnych platformach.

Budowa ciała

Bocian biały jest dużym ptakiem, o długości ciała wynoszącej 90-105 cm i rozpiętości skrzydeł od 145 do 200 cm. Ma czarne lotki kontrastujące z białym upierzeniem.

Bociany białe, w przeciwieństwie do bocianów czarnych, są dość hałaśliwymi ptakami, które często klekoczą i nie mają problemu z tym, że zwracają na siebie uwagę ludzi.

Co je bocian biały?

Dieta bociana białego jest zróżnicowana i obejmuje owady, dżdżownice, gady, płazy oraz małe ssaki. Ptaki te często tworzą stada podczas żerowania i migracji, co znów stanowi istotną różnicę w porównaniu do bociana czarnego, preferującego samotny tryb życia.

Ochrona bocianów w Polsce

Bocian biały (czarny także) podlega w Polsce ścisłej ochronie. Najważniejsze dla jego przetrwania jest utrzymanie i odtwarzanie atrakcyjnych żerowisk i siedlisk. Bocian biały jest integralną częścią polskiego krajobrazu i kultury, co wyróżnia nasz kraj na tle innych państw europejskich, świadcząc m.in. o bogactwie przyrodniczym Polski.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie