Bójki chomików, czyli zastanów się dwa razy zanim umieścisz zwierzaki w jednej klatce

Mariusz Siwko
25.08.2017

„Mamo, tato, on jest taki samotny. Kupmy mu kolegę!” - tak zwykle zaczyna się rozmowa o tym, aby jednak trzymać dwa chomiki w jednej klatce. Temat mogą podejmować wyłącznie osoby, które nie znają natury tych zwierząt i nie zdają sobie sprawy, jak poważne konsekwencje może mieć podjęcie takiej decyzji. Umieszczenie dwóch lub więcej chomików w jednej klatce, to proszenie się o kłopoty i sprowadzanie zagrożenia dla zwierząt. Normą są bowiem bójki chomików.

Agresja, którą czasami trudno jest zauważyć

Chomiki są na tyle sprytnymi zwierzętami, że bez problemu mogą kryć się ze swoją agresją przed człowiekiem. Bywa więc, że właściciel nawet nie zauważy, że w klatce dochodzi do aktów przemocy i to z obu stron. Chomiki najczęściej walczą w nocy, kiedy wszyscy domownicy śpią. Potrafią to robić na tyle cicho, że do uszu ludzi nie dobiegnie nawet pisk.

Ślady walki mogą być widoczne dopiero rano, gdy właściciel dostrzeże na ściółce ślady krwi, co jednak nie zawsze występuje. Chomiki aż do przesady dbają o higienę, dlatego po skończonej bójce pieczołowicie czyszczą rany. Na pierwszy rzut oka naprawdę trudno jest dostrzec, że zwierzaki się nie znoszą i walczą o terytorium.

Prawdziwy problem pojawia się w momencie, gdy na ciele jednego lub obu chomików są już widoczne bardzo głębokie rany. Czasami jedno ze zwierząt nie ma nawet siły podnieść się ze ściółki, a to oznacza, że jest już na skraju wycieńczenia. W takiej sytuacji trzeba natychmiast udać się do weterynarza. Niestety, zdarza się, że chomiki trzymane w jednej klatce walczą aż do momentu, gdy jeden z osobników nie zejdzie z tego świata. Taka już ich natura. Dlatego lepiej jest takim sytuacjom zapobiegać, niż bezmyślnie je prowokować.

Nigdy nie trzymaj dwóch chomików w jednej klatce!

To podstawowa zasada, o której musi pamiętać każdy przyszły lub obecny właściciel chomika. Kupowanie pupilowi „kolegi do towarzystwa” jest nieodpowiedzialne i może się skończyć dramatycznie. Chomikowi w zupełności wystarczy uwaga człowieka, który powinien poświęcać mu sporo czasu, bawić się z nim i organizować mu różne rozrywki, koniecznie poza klatką.

Rada

Szczególnie niebezpieczne dla zwierząt jest umieszczanie w jednej klatce chomików syryjskich, które są bardzo wojownicze i nie akceptują obecności innego osobnika na swoim terytorium.

Klatka jest po prostu zbyt mała, aby zwierzęta mogły wyznaczyć w niej swoje nieprzekraczalne terytoria. To nie jest ich naturalne środowisko, czyli bezkresny step. Chomiki dobrze znoszą samotność (oczywiście w ograniczonym zakresie), dlatego nie ma potrzeby organizowania pupilowi towarzystwa innego osobnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie