Chcesz wynieść klatkę z papugą na dwór? Pamiętaj o tych 6 zasadach

Marek Szydełko
05.09.2016

W polskich warunkach klimatycznych udomowione papugi większość swojego klatkowego życia spędzają w zamkniętych pomieszczeniach. Jednak gdy nastaje lato niektórzy właściciele wpadają na pomysł, aby wynieść klatkę z papugą na dwór i w ten sposób sprawić przyjemność swoim ptasim pupilom. Nie jest to zła myśl, ale tylko pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia klatki i zapewnienia papudze dobrych warunków życia na zewnątrz. O czym trzeba pamiętać? Oto 6 najważniejszych zasad.

  1. Dobrze zabezpiecz klatkę – nawet jeśli papuga w pomieszczeniu nigdy nie próbowała wydostać się z klatki, to zupełnie inaczej może być po wystawieniu jej domu na dwór. Dlatego tak ważne jest, aby właściciel wcześniej dokładnie sprawdził klatkę. Koniecznie trzeba zabezpieczyć drzwiczki przed przypadkowym otwarciem (np. przez podmuch wiatru), skontrolować rozstaw prętów oraz sprawdzić stabilność dna.
  2. Właściwe przymocowanie – jeśli klatka na dworze ma wisieć, to należy zadbać o bardzo solidny uchwyt. Może się przecież zdarzyć, że podczas nieobecności domowników nastąpi burza lub wichura. Jeśli klatka spadnie, może się to skończyć dla papugi tragicznie. W sytuacji, gdy klatka ma być ustawiona na podwyższeniu, należy ją czymś przymocować do ściany lub poręczy balkonu. Warto też codziennie kontrolować stabilność mocowania.
  3. Zabezpiecz karmnik! - zewnętrzny karmnik jest potencjalnie najlepszym miejscem ucieczki papugi. Wystarczy, że zdmuchnie go wiatr, a ptak bez trudu wydostanie się na zewnątrz i prawdopodobnie się już nie odnajdzie. Dlatego zewnętrzny karmnik, a także poidełko, należy bardzo dobrze zabezpieczyć przed odpadnięciem – sprawdzą się np. plastikowe taśmy zaciskowe.
  4. Ochrona przed wiatrem i słońcem – klatka nie powinna być wystawiona na stałe nasłonecznienie, ponieważ może się to dla ptaka skończyć udarem. Należy zapewnić pupilowi kawałek cienia, w którym będzie mógł się schować i schłodzić. Ważne jest, aby klatka była osłonięta od wiatru. Dobrym pomysłem może być umieszczenie między szczebelkami kawałka tektury.
  5. Zabezpieczenie przed dostępem obcych ludzi – jeśli właściciel mieszka na parterze, to powinien tak umieścić klatkę, aby nikt obcy nie miał do niej łatwego dostępu. W sytuacji, gdy w pobliżu często bawią się dzieci i panuje duży hałas, lepiej jest w ogóle zrezygnować z wystawienia klatki. Papuga nie powinna być narażona na stres.
  6. Stały dostęp do wody – latem klatka może się bardzo szybko nagrzewać, dlatego koniecznie trzeba zapewnić papudze dostęp do dużych ilości wody. Dobrym pomysłem może być np. zawieszenie dwóch poidełek. Trzeba przy tym pamiętać o codziennej wymianie wody na świeżą, aby nie tworzyły się glony.

Wyniesienie klatki na dwór wcale jednak nie musi być takim dobrym pomysłem. Wiele papug tego nie zaakceptuje, dlatego warto przez kilka dni obserwować zachowanie pupila. Jeśli ptak stanie się osowiały, straci apetyt, to lepiej będzie ponownie wstawić klatkę do środka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.