Chomik Roborowskiego uchodzi za idealne wręcz zwierzątko domowe. Osobniki te są przyjazne, skore do zabawy, ale bardzo krótko żyją. Co jeszcze musisz wiedzieć o tej rasie, zanim zdecydujesz się na zakup jej przedstawiciela?
Z wyglądu bardzo przypomina chomika dżungarskiego, ale odróżnia się od niego zdecydowanie krótszym ogonkiem. Ubarwienie chomika Roborowskiego jest złociste, a na brzuchu białe. Charakterystyczne są jego ciemne uszy pokryte białymi plamkami.
Chomik Roborowskiego osiąga do 6 centymetrów długości, a dorosły samiec waży około 25 gram. Są to zatem małe chomiki, idealne do mieszkań, gdzie nie ma warunków do postawienia dużej klatki czy akwarium.
Warto wiedzieć
Samica chomika Roborowskiego jest w ciąży przez około 20-22 dni, a w jednym miocie może się znaleźć do 7 małych. W odróżnieniu od innych ras te chomiki potrafią żyć w grupie, dlatego nie ma konieczności odseparowania rodziny po ciągnięciu przez młode osobniki dojrzałości płciowej.
Nie są to przesadnie wymagające zwierzęta. Ich charakterystyczną cechą jest natomiast duża ruchliwość. Chomik trzymany w ciasnej klatce bez kołowrotka będzie nieszczęśliwy, dlatego od razu lepiej zainwestować w nieco większy domek dla pupila. Dla zapewnienia mu dużej ilości ruchu należy też go co jakiś czas wypuszczać z klatki.
Chomik Roborowskiego jest smakoszem. Uwielbia przede wszystkim kukurydzę i marchewkę, ale nie pogardzi także serem. Trzeba pamiętać o częstym uzupełnianiu wody, ponieważ z uwagi na dużą ruchliwość zwierzak musi sporo pić.
Ciekawostka
Chomik Roborowskiego jako jedyny z tej rodziny nie kopie tuneli. Są to także jedyne chomiki, które funkcjonują w stadzie.
Chomik Roborowskiego będzie dobrym wyborem dla dziecka – jest cierpliwy, ale uwielbia też zabawy. Nie akceptuje natomiast nudy i bezczynności, co trzeba wziąć pod uwagę w kontekście ilości czasu, jaki możemy poświęcić zwierzakowi.
Nie będzie to natomiast dobry wybór dla osób ceniących sobie ciszę – nocne harce chomika w klatce są doskonale słyszalne.
Chomik Roborowskiego żyje bardzo krótko – w domowych warunkach zaledwie 2 lata.
Zdjęcie, autor: Bullet, źródło