Chomik Roborowskiego – przeczytaj, zanim kupisz

Piotr Kowalczyk
13.06.2016

Chomik Roborowskiego uchodzi za idealne wręcz zwierzątko domowe. Osobniki te są przyjazne, skore do zabawy, ale bardzo krótko żyją. Co jeszcze musisz wiedzieć o tej rasie, zanim zdecydujesz się na zakup jej przedstawiciela?

Jak wygląda chomik Roborowskiego?

Z wyglądu bardzo przypomina chomika dżungarskiego, ale odróżnia się od niego zdecydowanie krótszym ogonkiem. Ubarwienie chomika Roborowskiego jest złociste, a na brzuchu białe. Charakterystyczne są jego ciemne uszy pokryte białymi plamkami.

Chomik Roborowskiego osiąga do 6 centymetrów długości, a dorosły samiec waży około 25 gram. Są to zatem małe chomiki, idealne do mieszkań, gdzie nie ma warunków do postawienia dużej klatki czy akwarium.

Warto wiedzieć

Samica chomika Roborowskiego jest w ciąży przez około 20-22 dni, a w jednym miocie może się znaleźć do 7 małych. W odróżnieniu od innych ras te chomiki potrafią żyć w grupie, dlatego nie ma konieczności odseparowania rodziny po ciągnięciu przez młode osobniki dojrzałości płciowej.

Jak dbać o chomika Roborowskiego?

Nie są to przesadnie wymagające zwierzęta. Ich charakterystyczną cechą jest natomiast duża ruchliwość. Chomik trzymany w ciasnej klatce bez kołowrotka będzie nieszczęśliwy, dlatego od razu lepiej zainwestować w nieco większy domek dla pupila. Dla zapewnienia mu dużej ilości ruchu należy też go co jakiś czas wypuszczać z klatki.

Chomik Roborowskiego jest smakoszem. Uwielbia przede wszystkim kukurydzę i marchewkę, ale nie pogardzi także serem. Trzeba pamiętać o częstym uzupełnianiu wody, ponieważ z uwagi na dużą ruchliwość zwierzak musi sporo pić.

Ciekawostka

Chomik Roborowskiego jako jedyny z tej rodziny nie kopie tuneli. Są to także jedyne chomiki, które funkcjonują w stadzie.

Dla kogo?

Chomik Roborowskiego będzie dobrym wyborem dla dziecka – jest cierpliwy, ale uwielbia też zabawy. Nie akceptuje natomiast nudy i bezczynności, co trzeba wziąć pod uwagę w kontekście ilości czasu, jaki możemy poświęcić zwierzakowi.

Nie będzie to natomiast dobry wybór dla osób ceniących sobie ciszę – nocne harce chomika w klatce są doskonale słyszalne.

Chomik Roborowskiego żyje bardzo krótko – w domowych warunkach zaledwie 2 lata.


Zdjęcie, autor: Bullet, źródło

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie