Chomik to idealne zwierzątko dla dziecka? Jak najbardziej!

Marek Szydełko
09.05.2016

Większość rodziców prędzej czy później usłyszy tę prośbę: Mamo, tato, kupcie mi jakieś zwierzątko. Jeśli chcemy sprawić przyjemność naszemu dziecku, ale nie możemy pozwolić sobie na posiadanie psa czy kota, to naturalnym i naprawdę dobrym pomysłem będzie zakup chomika. Wielu uważa wręcz, że jest to idealne zwierzątko dla dziecka. Dlaczego? Oto 5 najważniejszych powodów.

  1. Chomik jest tani – i w zakupie i w utrzymaniu. Jeśli nie stać nas na żywienie i pielęgnowanie dużego czy egzotycznego zwierzęcia, to chomik na pewno będzie pod tym względem bardzo ekonomicznym wyborem. Je w zasadzie wszystkie produkty roślinne, pije tylko wodę, co jakiś czas trzeba mu też wymienić ściółkę w klatce. Samą klatkę można kupić z drugiej ręki, przyda się też jakiś – choćby zrobiony własnoręcznie domek i tyle.
  2. Chomik jest bardzo łatwy w pielęgnowaniu – w zasadzie tej pielęgnacji nie wymaga. Chomika nie trzeba myć, czesać, przycinać mu pazurków. Świetnie poradzi sobie z tym wszystkim sam. Nie obrazi się więc na właściciela, jeśli ten zapomni o przeprowadzeniu jakiegoś zabiegu pielęgnacyjnego. To doskonały wybór dla ludzi, którzy nie mają czasu ani ochoty na doglądanie zwierzęcia.
  3. Posiadanie chomika uczy dziecko odpowiedzialności – i jest to bardzo tania nauka, o czym wspomnieliśmy w punkcie 1, w dodatku obarczona bardzo małym ryzykiem. Jeśli dziecko po czasie znudzi się chomikiem, to z opieką nad nim bez trudu poradzi sobie każdy domownik. Warto wiedzieć, że dobrze pielęgnowany chomik w domowych warunkach żyje około 5 lat, dlatego nie trzeba się obawiać wieloletniej, uciążliwej opieki nad zwierzakiem.
  4. Chomik ma pozytywny wpływ na dziecko – już samo obserwowanie jego harców w klatce wyciąga z dziecka złe emocje i stres. Zabawa z chomikiem, który jest zwykle bardzo przyjaźnie usposobiony, przynosi wiele frajdy.
  5. Chomik to bardzo czyste stworzenie – jeśli tylko regularnie wymieniamy ściółkę w klatce nie musimy się martwić o to, że chomik i jego środowisko będą źródłem przykrych zapachów i brudu. Wystarczy postawić klatkę w jednym miejscu oraz usuwać odchody i resztki jedzenia. Chomik nie jest też hałaśliwy, co będzie miało znaczenie w sytuacji, gdy mieszka z nami starsza osoba.

Chomik jest zatem – jeśli można tak napisać – zakupem obarczonym bardzo małym ryzykiem. Pies czy kot to jednak znacznie większe obciążenie dla rodziny, a tym bardziej dziecka. W przypadku chomika mamy znacznie większy margines dla nieprzemyślanej decyzji – w ostateczności dość łatwo będzie mu także znaleźć nowy dom.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie