Papugi mogą zachorować na wiele różnych chorób, dlatego bardzo ważne jest, żeby zwracać uwagę na zachowanie i wygląd swoich ptaków. Wszelkie odstępstwa od normy mogą zwiastować, że z podopiecznym dzieje się coś niedobrego i może wymagać szybkiej pomocy weterynarza. Jak rozpoznać choroby papug i je leczyć? Oto najczęściej występujące schorzenia:
1. choroby układu oddechowego - chodzi tu głównie o popularny nieżyt nosa czy tchawicy, ale także o znacznie poważniejsze zapalenie płuc. Objawy towarzyszące tym chorobom to wydzielina z nosa, kichanie, kłopoty z oddychaniem i kaszel. Bardzo ważne jest, by jak najszybciej na nie reagować, bo bagatelizowanie problemu może skończyć się uśpieniem ptaka. Papugę musi zbadać weterynarz, który zapisze aeuromycynę. Podczas kuracji ptak musi przebywać w pomieszczeniu o temperaturze 30-35 st. C.
2. nieżyt żołądka i jelit - jeżeli papuga traci apetyt i wagę a także ma biegunkę i dłużej śpi, to prawdopodobnie cierpi na chorobę układu pokarmowego. W takiej sytuacji weterynarz także vprzepisze aeuromycynę. Ptak powinien jeść jedynie płatki owsiane oraz nasiona prosa. W czasie kuracji nie powinniśmy mu podawać skiełkowanych nasion czy miękkiej karmy. Dodatkowo papuga może pić tylko przegotowaną wodę.
3. złamania – papugi mogą też złamać nogę albo skrzydła np. podczas mocnego uderzenia o klatkę podczas trzepotania skrzydłami. Jeżeli papuga unika podnoszenia skrzydła, nie daje się dotknąć albo kuleje i skacze na jednej nóżce, wówczas koniecznie trzeba zabrać ją do weterynarza. Ptak ze złamanym skrzydłem lub nogą musi zostać odizolowany od innych papug i należy zapewnić mu spokój. Może się zdarzyć, że będzie musiał nosić specjalne opatrunki usztywniające., wówczas papuga powinna być odseparowana tak długo, aż skrzydło albo nóżka nie zrosną się całkowicie.
4. niedobory witamin – papugi są bardzo narażone na brak witamin, ponieważ na ogół zjadają tylko suche nasiona. Awitaminoza to dość poważny problem i jeśli zostanie zaniedbany, może doprowadzić nawet do śmierci ptaka. Papugom najczęściej brakuje witamin z grupy B, co objawia się problemami ze strony układu nerwowego. Możemy zauważyć skurcze mięśni czy problemy z koordynacją ruchową. W takiej sytuacji weterynarz zapisze odpowiednie leki, które rozpuszcza się w wodzie. Inną witaminą, której może brakować papugom jest witamina A. Jej niedobory objawiają się m. in. zahamowaniem wzrostu czy problemami ze wzrokiem.
Obok wymienionych przypadłości, papugi mogą też cierpieć na choroby bakteryjne, grzybicze i pasożytnicze, jednak występują one zdecydownie rzadziej. Najważniejsze, by dokładnie obserowować swojego ptaka i w miarę szybko wychwycić niepokojące objawy.
Należy pamiętać, że chore papugi wymagają natychmiastowej pomocy i nie należy zwlekać z pójściem do weterynarza. Ptak musi zapewniony spokój i zaordynowane wszystkie leki, które zapisze lekarz.