Co chce Ci powiedzieć Twój chomik? Poznaj jego „język”

Antoni Kwapisz
18.01.2018

Opieka nad chomikiem wydaje się być błahostką. To jednak tylko złudzenie. W rzeczywistości chomiki, podobnie jak inne zwierzęta domowe, wymagają sporo uwagi ze strony swoich właścicieli. Jeśli czegoś im brakuje, coś im przeszkadza lub czują się źle, potrafią nam o tym powiedzieć – oczywiście w sposób niewerbalny. Każdy właściciel powinien poznać „język”, jakim posługują się chomiki. Oto najczęstsze komunikaty wysyłane przez zwierzaka.

Nerwowe ruchy

Jeśli Twój chomik jest bardzo pobudzony, biega w kółko, przeskakuje z kołowrotka na wyściółkę, potem szybko kieruje się do podajnika wody, kopie tunele, nie może sobie znaleźć miejsca, to możesz mieć pewność, że jest zestresowany. Nerwowe zachowanie chomika zdradza jego niestabilny stan psychiczny. Zwierzę reaguje tak chociażby na brak zainteresowania ze strony właściciela lub też daje do zrozumienia, że ma do dyspozycji zbyt małą klatkę.

Zastyganie w bezruchu

Kolejna oznaka silnego stresu, wręcz strachu. Jeśli chomik zastyga w jednej pozycji, wyciąga uszy i zupełnie się nie rusza, to czuje się zagrożony. W przypadku zwierząt domowych jest to zwykle reakcja na jakiś nagły hałas, np. huk petardy.

Leżenie na plecach i wyciąganie łapek

Jest to typowa pozycja obronna. Chomik przyjmuje ją w momencie, gdy ma do czynienia z napastnikiem. Może tak potraktować nawet właściciela, jeśli ten np. gwałtownie go wybudzi i spróbuje dotknąć lub nagle zapali światło w pokoju. Czasami chomik dodatkowo prezentuje zęby. Wysyła w ten sposób jasny komunikat: zostaw mnie w spokoju, nie chcę z Tobą walczyć, ale mogę być groźny.

Porządkowanie klatki

Wielu właścicieli chomików z pewnością zauważyło, że krótko po czyszczeniu klatki zwierzak zaczyna wprowadzać własne porządki. Jest to jak najbardziej prawidłowe zachowanie. Chomiki są uporządkowane, terytorialne, nie lubią zmian i mocno przywiązują się do pewnych schematów. Jeśli więc po czyszczeniu klatki umieścisz elementy wyposażenia w innych miejscach, chomik spróbuje je przestawić, aby powrócić do tego, co dobrze zna.

Kładzenie się na plecach

 W świecie zwierząt jest to typowa oznaka uległości. Praktykują ją także chomiki. Jeśli zwierzak na Twój widok kładzie się na plecach, ale nie wyciąga łap, tylko odsłania brzuch, oznacza to, że jest wobec Ciebie uległy i ma Cię za swojego lidera. Możesz go wtedy delikatnie pogłaskać, aby dać mu do zrozumienia, że nie stanowisz dla niego zagrożenia.

Warto obserwować zachowania chomika, bo to pozwala jeszcze lepiej zajmować się pupilem i zapewnić mu maksymalny komfort.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie