Częste błędy przy zakładaniu akwarium

Mariusz Siwko
14.02.2022

Rybki akwariowe nie mogą być rozpatrywane jako substytut psa, kota czy innego zwierzęcia, z którym mamy fizyczny kontakt. Z drugiej jednak strony obserwowanie podwodnego świata we własnych czterech ścianach daje ogrom satysfakcji. Dlatego akwarystyka wciąż cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Jeśli dopiero przymierzasz się do założenia swojego pierwszego akwarium, to dowiedz się, jakich błędów musisz unikać.

Zbyt małe akwarium

Dla początkujących najlepszym wyborem będzie akwarium o pojemności 60 do 100 litrów. Zakup mniejszego akwarium wiąże się ze sporym ryzykiem, ponieważ mała ilość wody zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego zmieniania się jej parametrów, przez co trudno jest zapewnić rybkom optymalne dla nich warunki.

Rada

W akwarium o pojemności 60 litrów śmiało możesz hodować nawet 20-25 rybek.

Nie wpuszczaj ryb od razu do akwarium

Gdy już założysz swoje akwarium i wybierzesz się do sklepu po pierwsze okazy, to koniecznie pamiętaj, aby nie wpuszczać ryb do wody od razu po przyniesieniu do domu. Najpierw umieść woreczek z rybkami w akwarium, aby temperatura wody się wyrównała i dopiero wtedy rozetnij folię – rybki same z niej wypłyną.

Nie używaj wody z kranu

Powszechnym błędem popełnianym przez początkujących akwarystów jest nalewanie do akwarium wody kranowej. Nigdy tego nie rób. Taka woda zawiera mnóstwo związków chemicznych, które są szkodliwe dla rybek – na czele z chlorem. Lepiej jest więc wybrać wodę źródlaną w butelce.

Nie przesadzaj z akcesoriami

Wiele osób zakładając akwarium kieruje się wyłącznie względami estetycznymi i umieszcza w nim mnóstwo roślin, kamieni, korzeni i innych elementów wzbogacających podwodny świat. Choć może to wyglądać efektownie, to wcale nie przysłuży się rybkom. Każda rzecz umieszczona w akwarium będzie szybko zachodzić glonami, co wymusi częstą wymianę wody i może zaszkodzić Twoim okazom. Dlatego postaw na minimalizm.

Zadbaj o czystość

Pamiętaj o tym, aby urządzając akwarium często myć ręce. Wszelkie zabrudzenia mogą zostać przeniesione do wody i stanowić zagrożenie dla rybek – mamy na myśli np. resztki kleju, smaru, piasku etc. Najlepiej więc jest robić to wszystko w jednorazowych rękawiczkach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.