Czy chomik jest przeziębiony? Sprawdź

Marek Szydełko
22.08.2016

Do tej pory wesoły i skory do ciągłej zabawy, nagle stał się apatyczny, zagrzebuje się w trocinach lub na całe dnie chowa w domku. Takie objawy bardzo niepokoją właścicieli chomików i nie ma się czemu dziwić. Te małe stworzenia mogą błyskawicznie zapaść na zdrowiu, a poważna choroba często bierze się ze zwykłego przeziębienia. Dlatego jeśli podejrzewasz, że Twój chomik jest przeziębiony, sprawdź, jak mu pomóc.

Jak ocenić, czy chomik jest przeziębiony?

Przeziębiony chomik przede wszystkim zachowuje się zupełnie inaczej niż zwykle. Klasyczne objawy to:

  • Apatia
  • Kichanie
  • Zagrzebywania się w ściółce
  • Brak apetytu i pragnienia

Jeśli zauważysz takie zachowanie u swojego chomika, to poobserwuj go przez najbliższej 2-3 dni. Gdy objawy nie ustąpią, a chomik w ogóle przestanie ruszać jedzenie, konieczne będzie udanie się z nim do weterynarza.

Ważne

Nie zwlekaj z rozpoczęciem leczenia, bo nawet drobna infekcja wirusowa może doprowadzić do powikłań, które zakończą się śmiercią chomika.

Jak opiekować się przeziębionym chomikiem?

Przede wszystkim trzeba zapewnić mu ciepło i spokój. Dobrze jest skierować na klatkę jakąś lampę grzewczą lub zwiększyć temperaturę w pokoju. Może się też przydać kołderka dla komika – można ją kupić w każdym sklepie zoologicznym lub wykonać samodzielnie z kawałka materiału.

Pamiętaj

Klatka musi być osłonięta od przeciągów, dlatego dobrze jest wetknąć między szczebelki np. chusteczkę higieniczną czy kawałek kartonu. Na noc klatkę można też przykrywać płótnem czy cienkim kocykiem.

Dieta chorego chomika musi być bogata w witaminy, dlatego włącz do niej dużo marchwi, brokułów, ziaren i nasion. Ważne, aby były to produkty, które chomikowi smakują – wówczas będzie je chętnie jeść i szybko wróci do zdrowia.

Chory chomik musi dużo pić. Zwykła woda to podstawa, ale warto też przygotować pupilowi sok z cytryny i miodu, który zawiera dużo witaminy C.

Objawy choroby powinny ustąpić po około 2-3 dniach. Jeśli tak się nie stanie, to należy dalej obserwować chomika – w razie pojawienia się łzawienia z oczu i wydzieliny z nosa warto ponownie udać się do weterynarza, który może podjąć decyzję o podaniu antybiotyku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.