Czym karmić królika domowego?

Remigisz Szulc
22.09.2022

Króli domowe, nazywane też miniaturkami, to bardzo popularne zwierzątka. Problem w tym, że wiele osób kupuje dziecku królika nie do końca zdając sobie sprawę z tego, że są to dość wymagające zwierzęta. Królik nie może być przez cały czas trzymany w klatce, a do tego trzeba mu zapewnić odpowiednią dietę. Sprawdź, czym karmić królika domowego.

Siano

Króliki w naturalnym środowisku jedzą przede wszystkim trawy, korzonki i wszystko to, co znajdą na łące. Najlepiej jest więc podrzucać pupilowi świeżo zerwane rośliny, które rosną na przydomowym trawniku lub w parku. Zimą można natomiast sięgnąć po siano, które jest dostępne w każdym sklepie zoologicznym.

Zioła

Króliki są bardzo inteligentnymi zwierzętami, które doskonale znają swoje potrzeby żywieniowe. Dlatego kicając po łące szukają różnego rodzaju ziół, zapewniających im cenne składniki odżywcze oraz wzmacniające układ odpornościowy.

Do ulubionych ziół królików możemy zaliczyć: mniszek lekarski, babkę szerokolistną i lancetową, melisę, liście malin i brzozy, chaber, skrzyp, ale też zioła kuchenne, jak oregano czy tymianek.

Wybrane warzywa i owoce

Choć pożywienie królika jednoznacznie kojarzy się nam z marchewką, to wcale nie jest to ulubiony przysmak tych zwierząt. Na pewno natomiast warto co jakiś czas podrzucić królikowi nieco warzyw i owoców, jak marchewka, seler, pietruszka, burak, jabłka, gruszki czy banany (mogą być suszone lub w formie granulatu).

Nie zapominamy o wodzie

Królik musi mieć zapewniony stały dostęp do wody. Należy ją wymieniać kilka razy dziennie, aby była przyjemnie chłodna i zawsze świeża. Króliki piją sporo, ponieważ ich pożywienie stanowią głównie produkty suche. Poidełka warto rozstawić w różnych miejscach, do których dociera królik (pamiętajmy, aby nie trzymać go stale w klatce).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.