Domek dla chomika – jaki będzie najlepszy?

Jerzy Biernacki
18.07.2016

Chomik poza klatką potrzebuje jeszcze bardziej intymnego schronienia. W klatce trzeba umieścić więc mały domek, gdzie pupil będzie mógł uwić sobie gniazdko i poczuć się bezpiecznie. Taki domek można po prostu kupić w sklepie zoologicznym lub wykonać samodzielnie. Na które rozwiązanie się zdecydować? Jaki domek wybrać? Podpowiadamy.

Domek z kartonu

Rozwiązanie dla wyjątkowo oszczędnych, niekoniecznie dobre dla chomika. Domek z kartonu można wykonać w 5 minut, ale nie będzie on trwały. Chomik na pewno szybko go pogryzie, częściowo także zje. Nie polecamy!

Domek z drewna

Będzie zdecydowanie solidniejszy i warto go wykonać samodzielnie. Idealne będą do tego cienkie deseczki, które można kupić w sklepie modelarskim. Ważne jest, aby nie zbijać elementów gwoździami, bo zwierzak może się do nich dogryźć i o nie pokaleczyć. Lepszy jest zwykły klej, byle nie na bazie butaprenu, który może być dla chomika trujący.

Ważne!

Zadbaj, aby usunąć nadmiar kleju – chomik mógłby go polizać, co na pewno mu zaszkodzi.

Domek z plastiku

Do kupienia w każdym sklepie zoologicznym. Jego zaletą jest duża trwałość i niska cena. Chomik na pewno szybko go nie zniszczy. Z drugiej strony taki domek wygląda mało efektownie i po prostu sztucznie. Nie zapewnia też dobrej izolacji termicznej, o czym warto pamiętać, jeśli w domu utrzymujemy niską temperaturę.

Słoik/puszka

Takie pomysły też się pojawiają, ale szczerze nie polecamy tego rozwiązania. Chomikowi w takim „domku” będzie po prostu niewygodnie, w dodatku nie gwarantuje on żadnej izolacji termicznej. W przypadku słoika w grę wchodzi też brak intymności. To naprawdę przesadna oszczędność.

Jak duży powinien być domek?

Nie ma sensu przesadzać z jego wielkością, bo chomik musi czuć się w środku przytulnie, zupełnie jak w norze. Optymalne wymiary domku to: 10x10x7 cm. Warto pamiętać, że dach domku powinien być zdejmowany, co ułatwi czyszczenie wnętrza.

Wnętrza domku nie trzeba już urządzać – chomik świetnie poradzi sobie z tym samodzielnie. Właściciel musi mu tylko zapewnić dostateczną ilość trocin, ewentualnie sianka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie