Dwie papugi w jednym domu? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania

Piotr Kowalczyk
22.06.2018

Żaden właściciel papugi nie powinien mieć wątpliwości, że jego pupil potrzebuje bardzo bliskiego kontaktu z opiekunem. Papugi są zwierzętami stadnymi, mocno przywiązującymi się do grupy, w której się wychowują. Częstym błędem popełnianym przez niedoświadczonych opiekunów jest więc niezapewnianie pupilom dostatecznej ilości uwagi. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kupienie drugiego pierzastego przyjaciela, który zaspokoi społeczne potrzeby pierwszej papugi. To rozwiązanie ma jednak także swoje wady. Opisujemy je w naszym poradniku.

Dwie papugi: o tym musisz pamiętać

Pomysł z zaproszeniem do domu drugiej papugi najczęściej rodzi się w momencie, gdy opiekun nie może zapewnić pierwszemu pupilowi dostatecznej ilości czasu. Wówczas ptak staje się osowiały, odmawia jedzenia, podupada na zdrowiu, może nawet wykazywać się agresją. Wszystko przez to, że nie zostają zaspokojone jego naturalne potrzeby. W takiej sytuacji zakup drugiej papugi jest jak najbardziej uzasadniony.

Po tym, jak w domu pojawi się drugi ptak, właściciel będzie mieć znacznie mniej „pracy” związanej z zapewnianiem rozrywek swoim pupilom. Papugi zajmą się same sobą, będą jedynie wymagać częstszego czyszczenia klatki i uzupełniania pokarmu.

Minusem tego rozwiązania jest niestety fakt, że w krótkim czasie więź łącząca papugi z opiekunem znacznie się rozluźni. Jest to proces naturalny, na który człowiek nie ma większego wpływu. Wszystko przez to, że papugi większość czasu będą spędzać we własnym towarzystwie, zaspokajając tym samym swoje społeczne potrzeby.

Jeśli więc zależy Ci na tym, aby papuga była bardzo mocno z Tobą związana i nie chcesz dzielić się jej względami z innymi, nie kupuj drugiego ptaka. Jednak pamiętaj, że takie rozwiązanie będzie od Ciebie wymagać znacznie większego zaangażowania w opiekę nad pierzastym przyjacielem.

Rada

Efekt oddalania się od opiekuna jest mniej widoczny w przypadku takich gatunków papug, jak ara czy kakadu. Te ptaki, pomimo towarzystwa innej papugi, nadal mogą być mocno związane z człowiekiem.

Jedna papuga? Przygotuj się na więcej obowiązków

Od razu zaznaczmy: papuga nie potrzebuje do szczęścia obecności drugiego osobnika. Pod warunkiem, że ludzki opiekun zapewni jej dostateczną ilość czułości i uwagi. Decydując się na posiadanie takiego ptaka musisz więc mieć świadomość, że nie jest to zwierzę, które można zostawić na cały dzień w klatce, wrócić wieczorem, chwilę się z nim pobawić, dać jeść i na tym zakończyć swoje obowiązki. Takie postępowanie szybko doprowadzi do tego, że papuga stanie się niestabilna emocjonalnie i po prostu będzie nieszczęśliwa.

Jeśli więc nie jesteś w stanie zapewnić papudze dużej ilości uwagi, to poważnie rozważ zakup drugiego ptaka. Miej przy tym świadomość, że takie rozwiązanie negatywnie wpłynie na więź łączącą się z pierzastym przyjacielem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie