Gdzie można zobaczyć warana z Komodo?

Remigisz Szulc
18.12.2023

Waran z Komodo to największa i najgroźniejsza jaszczurka na świecie, potocznie nazywana smokiem. Wiele osób marzy, aby zobaczyć tego gada w naturalnym środowisku, co jest jak najbardziej możliwe – ale wymaga dalekiej podróży. Dowiedz się, gdzie można zobaczyć warana z Komodo.

Tylko w Indonezji

Waran z Komodo to endemit, czyli zwierzę występujące wyłącznie na danym terytorium. W naturze zamieszkuje indonezyjskie wyspy Komodo, Rinca, Flores, Gili Motang i Padar. Największa populacja tych ogromnych jaszczurek występuje na Komodo.

Jeśli chcesz zobaczyć warana z Komodo w naturalnym środowisku, to warto zaplanować sobie wyprawę do Parku Narodowego Komodo, który obejmuje kilka indonezyjskich wysp. Wycieczki do parku organizują lokalne agencje turystyczne – można ją wykupić np. na wyspie Bali.

Należy przy tym pamiętać, że warany z Komodo są bardzo niebezpieczne, również dla człowieka. Potrafią szybko biegać, świetnie się kamuflują. W historii były już przypadki zaatakowania człowieka przez warana, w tym śmiertelne. Dlatego podczas wycieczki trzeba wykonywać polecenia przewodnika i nigdy nie oddalać się od grupy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie