Gryzonie chętnie wybierane na zwierzątka domowe. Poznaj najpopularniejsze z nich

Krzysztof Jagielski
10.01.2023

Istnieje wiele opcji na spełnienie dziecięcego marzenia o posiadaniu jakiegoś zwierzątka domowego. Jeśli pies lub kot nie wchodzą w grę, to zostają znacznie mniejsze propozycje – wśród nich popularne gryzonie. To dobry wybór na pierwszego zwierzaka, ponieważ gryzonie nie są szczególnie uciążliwe w hodowli, nie mają dużych wymagań, a przy tym nie generują ponadprzeciętnych kosztów. W razie czego można je też zostawić pod opieką kogoś znajomego, np. przed wyjazdem na rodzinne wakacje. W naszym poradniku wymieniamy te najpopularniejsze gryzonie, które są szczególnie chętnie wybierane na zwierzątka domowe.

Chomik

Chomik jest prawdopodobnie najczęściej wybieranym zwierzątkiem domowym – szczególnie na pierwszy raz. Nic dziwnego. Chomiki są bardzo sympatyczne, ciekawskie, a w dodatku krótko żyją, dlatego ewentualna pomyłka nie będzie mieć długofalowych konsekwencji dla rodziny. Trzeba natomiast pamiętać, że chomiki są samotnikami, dlatego niekoniecznie będzie to optymalny wybór dla dziecka marzącego o futrzastym przyjacielu.

Świnka morska

Świnki morskie są świetnymi zwierzątkami domowymi. W odróżnieniu od chomików nawiązują bliską relację ze swoimi właścicielami i mogą dać namiastkę tego, czym dzielą się z nami psy. Świnka nie jest przy tym kłopotliwa w hodowli, zje prawie wszystko co roślinne, nie wymaga dużej klatki, natomiast trzeba ją z niej regularnie wypuszczać.

Szczur

Dla wielu osób jest to wybór nie do pomyślenia. Warto jednak głębiej się nad tym zastanowić, ponieważ szczur – pomimo wątpliwej fizjonomii – jest bardzo fajnym zwierzątkiem domowym. Nawiązuje bliską relację z człowiekiem, uwielbia się bawić i wcale nie roznosi chorób.

Mysz

Jeśli nie szczur, to może mysz? Co prawda nie jest tak otwarta w stosunku do ludzi jak jej większy kuzyn, ale to wciąż ciekawa propozycja dla osób, które szukają czegoś mniej oczywistego niż chomik. Mysz jest bardzo tania w utrzymaniu, niewymagająca, ale trzeba jej pilnować, aby nie przeniosła się z klatki w jakiś domowy zakamarek.

Dodajmy również, że w tym zestawieniu celowo nie umieściliśmy królika. Powód jest prozaiczny: króliki nie są gryzoniami, ale zajęczakami (mają dwie pary siekaczy górnych w szczęce).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.