Jak bezpiecznie przetransportować papugę do weterynarza?

Krzysztof Jagielski
23.02.2018

Przychodzi taki moment, gdy zauważasz, że Twojej papudze ewidentnie coś dolega. Nie ma w sobie radości życia, odmawia jedzenia i picia, zachowuje się agresywnie, stroszy pióra, nie chce się bawić. To wyraźny sygnał, że czas najwyższy poprosić o konsultację weterynaryjną. Powstaje jednak problem: jak bezpiecznie i możliwie najmniej stresująco przetransportować papugę do weterynarza? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Zacznij od podstaw

Zanim przywieziesz papugę do weterynarza, zastosuj się do naczelnej zasady i odstaw pupilowi wszelkie pokarmy. Ptak nie powinien jeść przez przynajmniej kilkanaście godzin przed wizytą. Należy mu natomiast zapewnić stały dostęp do świeżej, często wymienianej wody.

Jeśli papuga zdradza, że jest jej chłodno (stroszy piórka), to należy ją wcześniej rozgrzać. Najlepiej sprawdzi się tutaj zwykła lampka z żarówką skierowaną bezpośrednio na pupila. Pamiętajmy, że normalna temperatura ciała u papug przekracza 40°C. Nie można dopuścić do transportu wychłodzonego pupila, ponieważ może się to skończyć poważnym przeziębieniem.

W czym transportować?

Na pewno nie w klatce! To częsty błąd popełniany przez właścicieli. Z klatki można skorzystać wyłącznie w sytuacji, gdy do weterynarza wybieramy się pieszo, na dworze jest ciepło, a podróż nie zajmie więcej niż kilkanaście minut. W każdym innym przypadku zalecamy transport papugi w zwykłym, kartonowym pudełku.

Pudełko powinno mieć taką wielkość, aby ogon papugi pozostał wyprostowany. Ptak nie może mieć jednak możliwości swobodnego poruszania się we wnętrzu. Na dno warto wysypać trochę ściółki, a po bokach trzeba zrobić dziury wentylacyjne.

Rada

Jeśli papuga jest bardzo niespokojna lub podejrzewamy uraz np. skrzydła, warto owinąć ją luźno w kawałek materiału, najlepiej z zapachem właściciela.

Oczywiście dostępne są też specjalne pudełka transportowe, które można kupić w dobrych sklepach zoologicznych czy w Internecie. Polecamy to rozwiązaniem osobom często podróżującym z pierzastym przyjacielem.

Gdy stres jest zbyt duży…

W takiej sytuacji zacznij od zrobienia jej kilku zdjęć lub nakręcenia krótkiego filmu, na którym będzie widać jej zachowanie. Doświadczony lekarz weterynarii, szczególnie specjalizujący się w opiece nad zwierzętami egzotycznymi, z pewnością na tej podstawie postawi wstępną diagnozę.  Nie powinno być również problemu ze zleceniem wizyty domowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie