Jak często należy chodzić do weterynarza ze świnką morską?

Mariusz Siwko
05.02.2024

Świnka morska to bardzo popularne zwierzątko domowe. Jest mniej kłopotliwa niż pies czy kot, natomiast potrafi okazywać uczucia i mocno przywiązuje się do swoich właścicieli. Wiele osób kupujących świnkę morską zastanawia się, jak często należy chodzić z nią do weterynarza. Odpowiedzi poszukaj w naszym artykule.

Jeśli zwierzątku nic nie dolega

W przypadku, gdy świnka morska jest w dobrej kondycji, ma normalny apetyt, jest aktywna i chętna do zabawy, nie ma potrzeby częstego odwiedzania gabinetu weterynaryjnego – zwłaszcza, że taka wizyta zawsze jest dla świnki stresująca.

W takiej sytuacji wystarczy coroczny „przegląd” stanu zdrowia, w ramach którego lekarz sprawdzi, czy świnka ma się dobrze, czy nie występują u niej objawy chorobowe czy np. urazy ortopedyczne.

Dodatkowo w ramach wizyty weterynarz sprawdzi stan pazurków i zębów świnki morskiej.

Kiedy do weterynarza?

Jeśli opiekunowie świnki morskiej mają wątpliwości dotyczące stanu zdrowia pupila, to nie powinni zwlekać z wizytą w gabinecie weterynaryjnym. O potrzebie interwencji lekarza świadczą takie objawy, jak m.in. zmiany w apetycie, zachowaniu, wyglądzie sierści lub problemy z oddychaniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie