Zadbane akwarium jest powodem do dumy dla jego właściciela. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że posiadanie rybek akwariowych wiąże się z szeregiem obowiązków i ogromnym wkładem pracy. Zanim kupisz swoje pierwsze akwarium i wpuścisz do niego rybki, to sprawdź, jak prawidłowo dbać o swój podwodny dobrostan.
To kluczowy element każdego akwarium. Filtr należy przepłukiwać minimum raz na trzy miesiące i – co ważne – należy to robić w wodzie z akwarium.
Najważniejsze jest regularne porządkowanie roślin akwariowych. Należy usuwać zwiędłe i uszkodzone pędy, nie dopuszczając do ich gnicia. Mocno rozwinięte rośliny przycinamy, a w ostateczności się ich pozbywamy, aby nie zabierały miejsca rybkom.
Piękne kamyczki na dnie akwarium należy regularnie zruszać – robimy to raz w tygodniu. Zapobiegnie to zamuleniu wody. Pamiętaj również, aby przed nasypaniem kamyczków do akwarium wielokrotnie je przepłukać pod bieżącą wodą.
Glonojad nie poradzi sobie ze wszystkimi glonami tworzącymi się na szybie i innych elementach wyposażenia akwarium, dlatego co jakiś czas trzeba je usuwać ręcznie.
Nie każdy akwarysta, szczególnie początkujący, wie o tym, że wodę w akwarium należy często wymieniać. Robimy to raz w tygodniu, wymieniając około 1/3 pojemności akwarium. W ten sposób przedłużymy czystość wody oraz zapewnimy rybkom jej odpowiednie natlenienie (mimo to niezbędne jest stosowanie filtra z pompką napowietrzającą).
Obowiązkiem akwarysty jest również kontrolowanie podstawowych parametrów wody. Rybki akwariowe najlepiej czują się w temperaturze między 20 a 25 stopni Celsjusza – można ją regulować przy pomocy grzałki. Jeśli natomiast chodzi o odczyn wody, to pH powinno wynosić między 6,5 a 7,5 – sprawdzaj to regularnie przy pomocy prostego testera akwarystycznego.