Jak dbać o domowe akwarium? Najważniejsze zasady

Mariusz Siwko
30.05.2022

Zadbane akwarium jest powodem do dumy dla jego właściciela. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że posiadanie rybek akwariowych wiąże się z szeregiem obowiązków i ogromnym wkładem pracy. Zanim kupisz swoje pierwsze akwarium i wpuścisz do niego rybki, to sprawdź, jak prawidłowo dbać o swój podwodny dobrostan.

Filtr akwariowy

To kluczowy element każdego akwarium. Filtr należy przepłukiwać minimum raz na trzy miesiące i – co ważne – należy to robić w wodzie z akwarium.

Porządki

Najważniejsze jest regularne porządkowanie roślin akwariowych. Należy usuwać zwiędłe i uszkodzone pędy, nie dopuszczając do ich gnicia. Mocno rozwinięte rośliny przycinamy, a w ostateczności się ich pozbywamy, aby nie zabierały miejsca rybkom.

Kamyczki

Piękne kamyczki na dnie akwarium należy regularnie zruszać – robimy to raz w tygodniu. Zapobiegnie to zamuleniu wody. Pamiętaj również, aby przed nasypaniem kamyczków do akwarium wielokrotnie je przepłukać pod bieżącą wodą.

Usuwanie glonów

Glonojad nie poradzi sobie ze wszystkimi glonami tworzącymi się na szybie i innych elementach wyposażenia akwarium, dlatego co jakiś czas trzeba je usuwać ręcznie.

Wymiana wody

Nie każdy akwarysta, szczególnie początkujący, wie o tym, że wodę w akwarium należy często wymieniać. Robimy to raz w tygodniu, wymieniając około 1/3 pojemności akwarium. W ten sposób przedłużymy czystość wody oraz zapewnimy rybkom jej odpowiednie natlenienie (mimo to niezbędne jest stosowanie filtra z pompką napowietrzającą).

Temperatura wody i pH

Obowiązkiem akwarysty jest również kontrolowanie podstawowych parametrów wody. Rybki akwariowe najlepiej czują się w temperaturze między 20 a 25 stopni Celsjusza – można ją regulować przy pomocy grzałki. Jeśli natomiast chodzi o odczyn wody, to pH powinno wynosić między 6,5 a 7,5 – sprawdzaj to regularnie przy pomocy prostego testera akwarystycznego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.