Kupując czy przygarniając psa, właściciel bierze na siebie odpowiedzialność za zwierzę - za jego wychowanie, żywienie, leczenie, szczepienia, jak i codzienną pielęgnację. Jeśli na dodatek mamy w domu psa z długą, gęstą sierścią, obowiązków związanych z czesaniem i strzyżeniem nam znacznie przybywa w porównaniu z psami krótkowłosymi. Co powinniśmy wiedzieć o pielęgnacji sierści pupila?
W przypadku psów z długą sierścią, codzienne czesanie jest obowiązkowe. Dzięki czesaniu i rozczesywaniu sierści usuwa się martwe włosy z podszerstkiem lub bez niego, rozczesuje lub usuwa kołtuny, a także po prostu oczyszcza sierść z wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Dlatego do codziennych nawyków właściciela psa powinno wejść szczotkowanie pupila. Najlepiej zacząć to robić od wczesnego wieku szczenięcego, aby zwierzę przyzwyczaiło się do takich zabiegów i nie przeszkadzało w ich realizacji. Najlepiej u szczeniąt wykorzystywać do czesania miękką szczotkę z naturalnego włosia. Tylko ona nie podrażni skóry i da psu uczucie, że jest masowany, a nie poddawany nieprzyjemnym zabiegom pielęgnacyjnym.
Szczotkowanie jest obowiązkowe w okresie, kiedy pies traci sierść, czyli się linii. Nikt chyba nie zgodzi się na to, żeby sierść zwierzęcia domowego znajdowała się dosłownie wszędzie, nawet w jedzeniu. W okresie linienia właściciele mają pełne ręce roboty. Najpierw trzeba uświadomić sobie, że linienie jest naturalnym procesem fizjologicznym. Polega na zrzucaniu włosów przez psa. Linienie nie dotyczy wszystkich ras psów, a tylko tych, u których szata składa się z dwóch warstw: miękkiego i puszystego podszerstka oraz włosów okrywowych - dłuższych i twardszych. Podszerstek chroni ciało psa przed niskimi temperaturami, zwłaszcza zimą. W okresie letnim podszerstek się przerzedza, a włos okrywowy jest słabszy.
Najczęściej linienie występuje cyklicznie co sześć miesięcy - na wiosnę i jesienią, co związane jest ze zmianą długości dnia i ilości światła słonecznego.
W okresie linienia musimy regularnie i często czesać naszego psa, aby usunąć z jego ciała zbierające się na nim martwe włosy. Najlepiej sprawdzi się wówczas nowoczesna rękawica do czesania, jak na przykład ta: https://hitysprzedazy.pl/product/rekawica-do-czesania-siersci/. Rękawica pozwoli nie tylko na wygodne szczotkowanie sierści, ale również na masaż psa, co poprawi ukrwienie skóry i będzie stymulowało cebulki do wzrostu nowych włosów.
Jeśli nie będziemy wyczesywać psa w okresie linienia, nie tylko będziemy wszędzie widzieć gubione przez niego włosy, ale i martwa sierść zacznie się filcować i tworzyć twardą skorupę na skórze psa. Nie będzie przepuszczała powietrza, co może w konsekwencji doprowadzić do poważnych problemów skórnych.
Artykuł partnera.