Jak hodować patyczaki?

Piotr Kowalczyk
14.03.2022

Patyczaki to owady, które cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. Stanowią ciekawą alternatywę dla innych, bardziej „standardowych” zwierzątek domowych. I choć nie da się ich przytulić, to jak najbardziej można z nimi wchodzić w interakcję. Dodatkowym atutem patyczaków jest prosta, niewymagająca hodowla, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Od czego zaczynamy?

Zawsze od terrarium. Co prawda patyczaki mogą być hodowane nawet w kartonie czy w plastikowym pudełku, jednak ze względów estetycznych proponujemy raczej zainwestować w porządne terrarium, które umożliwi swobodne obserwowanie zachowania pupila. Trzeba przy tym pamiętać, że terrarium dla patyczaka musi być około 2,5-raza większe od długości dorosłego osobnika.

Podłoże

Można się spotkać z różnymi teoriami na temat podłoża preferowanego przez patyczaki. W przypadku gatunków, które nie składają jaj w glebie, dobra będzie nawet lignina. Jednak najbardziej uniwersalnym i polecanym wyborem jest torf. Umożliwia on swobodne drążenie w ziemi, a przy tym podnosi estetykę terrarium i ułatwia utrzymanie w nim odpowiedniej wilgotności.

Wyposażenie

W terrarium patyczaka nie może zabraknąć elementów, które imitują naturalne środowisko tych owadów. Mamy tutaj na myśli różnego rodzaju gałęzie, patyki, kamienie i wszystko to, po czym patyczak może się wspinać. Należy przy tym pamiętać, aby każdy z tych przedmiotów wcześniej zdezynfekować, aby nie przenieść do terrarium jakiejś choroby.

Odpowiednia temperatura

Bardzo ważnym obowiązkiem hodowcy patyczaków jest utrzymanie optymalnej temperatury w terrarium. Owady te preferują około 24-26 stopni Celsjusza, dlatego w sezonie zimowym i w nocy konieczne będzie stosowanie lamp grzewczych. Dodatkowo pamiętajmy o spryskiwaniu podłoża i ścian terrarium wodą, aby podnieść wilgotność.

Czym karmić patyczaka?

Patyczaki są roślinożerne, dlatego zjedzą wszystko, co jest warzywem, owocem lub fragmentem jakiejś rośliny. Szczególnie przepadają za liśćmi i młodymi pędami. Można im podawać jeżyny, maliny, truskawki, poziomki, dąb, leszczynę, bazylię i inne zioła z domowego ogródka. Warto przy tym eksperymentować, ponieważ preferencyjne żywieniowe patyczaków potrafią się znacząco różnić w zależności od konkretnego osobnika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie