Wielu właścicieli papug zapomina o podstawowym zabiegu pielęgnacyjnym, jakim jest kąpanie pierzastego pupila. Świeża woda pomaga usunąć z piór zanieczyszczenia, które powstają nawet wtedy, gdy ptak nie opuszcza klatki. Tylko czyste upierzenie będzie rosnąć i zagęszczać się w taki sposób, aby zapewnić papudze optymalną ciepłotę ciała. Pytanie – jak kąpać papugę? Na szczęście nie jest to wcale takie trudne.
Małe ptaki trzymane wyłącznie w klatce doskonale poradzą sobie z higieną we własnym zakresie. Opiekun może się więc ograniczyć do ustawienia w klatce niewielkiego pojemnika ze świeżą wodą, który będzie pełnić rolę swego rodzaju wanny. Papuga chętnie wskoczy do zbiornika i samodzielnie weźmie niezbędną kąpiel.
Pamiętaj
Wodę w pojemniku trzeba regularnie wymieniać, najlepiej po każdej ptasiej kąpieli.
W przypadku dużych ptaków ustawienie pojemnika z wodą nie wchodzi w grę. Jeśli papuga jest już dobrze oswojona, należy ją wypuścić i zafundować jej kąpiel np. w wannie, zlewie lub pod prysznicem. Zostały nawet wymyślone specjalne żerdzie na przyssawkach, które przyczepia się do płytek pod natryskiem.
Rada
Nie obawiaj się, że zrobisz papudze przykrość. Zdecydowana większość ptaków egzotycznych wprost uwielbia kąpiele, szczególnie w towarzystwie opiekuna.
Jeśli ptak jest idealnie oswojony i może być wypuszczany na dwór, to warto zafundować mu przyjemną kąpiel w ogrodzie. Wystarczy uruchomić zraszacz. Papuga na pewno sama do niego podejdzie i umyje sobie pióra, które później spokojnie wyschną na słońcu.
Pamiętaj
Takie zewnętrzne kąpiele mogą być przeprowadzane wyłącznie latem, w ciepłe dni. Papuga musi mieć możliwość szybkiego wysuszenia upierzenia, najlepiej w miejscu, które nie jest narażone na silne podmuchy wiatru czy przeciągi.
Może się tak oczywiście zdarzyć. W takiej sytuacji są dwa rozwiązania. Można sięgnąć po zwykły ręczny spryskiwacz (taki do kwiatów) i wytworzyć delikatną wodną mgiełkę, która osiądzie na piórach ptaka. To w zupełności wystarczy.
Inną, bardzo polecaną metodą, jest wystawianie klatki z ptakiem na dwór w czasie deszczu. Trzeba tylko zadbać o to, aby papuga nie miała możliwości ucieczki. Oczywiście ten sposób wymaga także odpowiednio wysokiej temperatury powietrza oraz dobrej jakości deszczu, dlatego odradzamy go mieszkańcom bardzo zanieczyszczonych terenów, np. górniczych.