Jak odnaleźć chomika w domu? Praktyczny poradnik!

Antoni Kwapisz
09.11.2017

Do takiej sytuacji może dojść w każdym domu, w którym mieszka chomik. To małe, ale bardzo sprytne i zwinne zwierzę potrafi się świetnie chować przed drapieżnikami w naturalnym środowisku, więc tym bardziej nie sprawi mu trudności ukrycie się przed ludźmi w dużym mieszkaniu czy w domu. Co wtedy robić? Jak odnaleźć chomika? Przygotowaliśmy dla Ciebie praktyczne porady.

Zanim wypuścisz chomika z klatki

Podstawowa zasada brzmi: można wypuścić z klatki wyłącznie dobrze oswojonego chomika, który nie będzie mieć interesu w tym, ale ukryć się przed domownikami na długie dni. Dobrym pomysłem jest też zbudowanie prostego, ale szczelnego toru, po którym będzie mógł się poruszać zwierzak pod kontrolą opiekuna. Dzięki temu ryzyko, że chomik gdzieś wejdzie i spędzi tam dłuższy czas, zostanie zminimalizowane.

Gdy chomik już się zgubi

Przede wszystkim zacznij od ustalenia, w którym pomieszczeniu się znajduje. Nie bierz za pewnik, że jest to akurat ten pokój, w którym widziałeś go ostatnio. Chomiki potrafią błyskawicznie się przemieszczać, nawet niezauważone.

Zastosuj prosty trik. Wysyp kilka ziarenek pszenicy na półmiski i porozstawiaj je w różnych pomieszczeniach. Zamknij drzwi i po jakimś czasie sprawdź, z którego półmiska zniknęły ziarenka. Będzie to niezawodny znak, że w tym właśnie pokoju znajduje się zwierzak.

Innym sposobem jest wysypanie odrobiny mąki w narożnikach pokoju, w którym może znajdować się chomik. Mąka jest wielkim przysmakiem tych gryzoni. Gdy tylko chomik podejdzie, aby ją powąchać, zostawi ślady łapek i od razu będzie wiadomo, gdzie jest pupil. Ślady mogą Cię też zaprowadzić do jego kryjówki.

Jak złapać uciekiniera?

Tutaj znów warto posłużyć się fortelem. Ustaw na środku pokoju, w którym znajduje się chomik, puste pudełko (np. takie po proszku do prania). Wykonaj też stopnie, po których zwierzak będzie mógł się dostać do kuwety – świetnie sprawdzą się tutaj chociażby książki. Do pudełka wsyp ulubione ziarna pupila i czekaj. Nie powinno minąć dużo czasu, gdy w końcu chomik wpadnie do tzw. suchego basenu i już się z niego nie wydostanie.

Można też nie robić nic

Jeśli nie masz czasu ani ochoty, by „polować” na swojego pupila, po prostu daj mu czas. Zostaw otwartą klatkę, uzupełnij jedzenie i poczekaj, aż zwierzak sam wróci do domu. Zwykle zajmuje to kilka godzin, a w przypadku najbardziej opornych gryzoni 1-2 dni.

Pamiętaj przy tym, aby zadbać o bezpieczeństwo chomika. Jeśli w domu jest kot, to pod żadnym pozorem nie pozwól chomikowi na swobodne przemieszczanie się po domu. Usuń też potencjalnie niebezpieczne miejsca, jak zbiorniki z wodą. Nie zapomnij o zamykaniu toalety.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie