Jak poić żółwia lądowego?

Remigisz Szulc
12.01.2024

Żółw lądowy to popularne zwierzę domowe, które uchodzi za mało kłopotliwe i niemające wielkich potrzeb życiowych. To tylko złudzenie, ponieważ każdy właściciel powinien pamiętać o podstawowych zasadach prawidłowego opieki nad żółwiem. Chodzi nie tylko o zapewnienie mu odpowiedniej temperatury i urozmaiconej diety, ale także o właściwe pojenie żółwia lądowego. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Miseczka z wodą

Żółw musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody, co najłatwiej będzie zrobić poprzez umieszczenie miseczki z wodą w terrarium/akwarium. Miseczka powinna być płytka, a jednocześnie na tyle duża, aby żółw mógł do niej swobodnie wejść.

Spryskiwanie żółwia wodą

Żółwie lądowe bardzo lubią zwilżanie ich skóry wodą, co można robić poprzez użycie zwykłego spryskiwacza w butelce. W ten sposób nie tylko napoimy żółwia, ale też nawilżymy mu skórę, przy okazji fundując mu podstawową toaletę.

Częsta zmiana wody

Woda nalana do miseczki powinna być wymieniana minimum dwa razy dziennie. Chodzi tutaj o wyeliminowanie ryzyka rozwinięcia się w niej groźnych dla żółwia drobnoustrojów, ale także o utrzymanie jej w czystości. Do tego żółwie preferują wodę o temperaturze pokojowej, tymczasem ta w miseczce będzie się dość szybko nagrzewać od lampy (dlatego trzeba ją umieścić w przeciwległej części terrarium).

Pamiętaj również, aby nie umieszczać miseczki z wodą bezpośrednio w sekcji terrarium, w której żółw spożywa posiłki oraz tam, gdzie najczęściej załatwia swoje potrzeby.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie