Chomiki to wyjątkowo wdzięczne zwierzęta domowe. Są mało kłopotliwe w hodowli, tanie w utrzymaniu, a wychowywane przez jednego opiekuna od maleńkości potrafią się z nim bardzo mocno zżyć. Oczywiście nie oznacza to, że na właściciela nie czekają żadne obowiązki. Pierwszym z nich jest przygotowanie klatki dla chomika. Jak to zrobić, by o niczym nie zapomnieć? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku.
To najważniejszy etap. Przede wszystkim klatka dla chomika nie może być zbyt mała. Nie myśl jednak, że kupując gryzoniowi sporą klatkę zapewnisz mu dostateczną ilość ruchu. Chomik musi być regularnie wypuszczany z klatki – i zawsze pod kontrolą opiekuna! Wybierając klatkę zwróć uwagę na wyposażenie. Fajnym pomysłem może być klatka z oryginalnym tunelem – chomiki uwielbiają takie gadżety.
W chomiczej klatce oczywiście nie może zabraknąć poidełka i pojemnika na jedzenie. Nie przesadzaj z wielkością podstawka – bardzo ważne jest, aby nie dopuścić, by niezjedzone produkty gniły w klatce. W zupełności wystarczy tutaj mały, plastikowy talerzyk, na którym zmieści się odrobina ziaren i kilka owoców.
Jeśli chodzi o kołowrotek. Są zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy tego akcesorium i każda ze stron ma swoje racje. Decydując się na zakup kołowrotka pamiętaj, aby wybrać taki bez szczelin między elementami, po których biega zwierzak. Dobry kołowrotek jest wykonany w całości z plastiku, nie ma również ryzyka, że chomik z niego spadnie i np. złamie łapę.
Chomiki potrzebują grubej warstwy podłoża, bo uwielbiają się z nim chować i drążyć tunele. Wybór podłoża dla chomików jest ogromny. My zdecydowanie polecamy wybrać takie, które jest naturalne. Tutaj fajnie sprawdzi się chociażby sprasowany papier – bezpieczny dla chomika, a do tego niedrogi w zakupie. Odradzamy natomiast własnoręcznie zebrane siano, które wydziela nieprzyjemne dla człowieka zapachy i później fruwa po całym pokoju.
Rada
Nie żałuj podłoża dla chomika i pamiętaj, aby je regularnie wymieniać. Możesz również dorzuć odrobinę sianka ze sklepu zoologicznego, w którym chomik prawdopodobnie uwije sobie norkę.
Wszystko gotowe? W takim razie możesz już wpuścić chomika do jego nowego lokum. Klatkę powinieneś ustawić z dala od okna i innych źródeł przeciągów. Najlepsze będzie miejsce w półcieniu, gdzie chomik będzie mieć zapewniony święty spokój i nie będzie drażnić śpiących mieszkańców (chomiki prowadzą nocny tryb życia).